Шостого листопада поховали 25-річного чернівчанина, який помер в реанімаційному відділенні міської клінічної лікарні №3. О 01.00 четвертого листопада хлопець перестав дихати внаслідок ураження легень вірусною пневмонією.
– Два місяці у сина були симптоми застуди – температура, кашель та нежить, – розповідає мати померлого. – Впродовж цього часу він лікувався та ходив на роботу. Син захворів 28 жовтня. Наступного дня була висока температура – 39,9 °С. Син викликав терапевта. Лікар призначив "Амізон", "Лазолван" та "Німесил". Впродовж наступних днів температура коливалася від 37,8 до 38,7 °С.
У суботу, 31 жовтня, стало легше. Проте в неділю стан різко погіршився. Сина нудило, він декілька разів блював. У понеділок, другого листопада, о 14.00 прийшов лікар. Послухав легені та поставив діагноз – пневмонія. Запитав сина, де буде лікуватися – вдома чи у лікарні. Син залишився удома. Лікар виписав антибіотик. Ми пішли купити ліки в аптеку. Дали синові дві таблетки. А за сорок хвилин йому стало гірше. Почали синіти нігті. Він не міг підвестися. Зрозуміли, що треба їхати до лікарні. Насилу підвівся з ліжка, щоби дійти до ванної та вмитися. Потім знепритомнів у коридорі. Ми викликали "швидку". Син як ліг в реанімації, так більше не підвівся.
"Лише один Господь знає, чому так сталося"
– Коли син лікувався вдома, терапевт рекомендував багато пити. Проте ніхто не телефонував і не запитував, як почувається. Йому дуже швидко стало зле після антибіотиків, – каже мати. – Про "Таміфлю" ми й не чули. У лікарні синові його не давали. В реанімації йому робили системи, кололи та давали антибіотики. Ми сумку ліків придбали. Багато з того не використали. Нікого не звинувачую. Лише один Господь знає, чому так сталося.
За словами матері, ніхто у родині поки що не захворів.
– Я з сином з однієї тарілки однією ложкою їла, коли годувала його рисовою кашею у лікарні. Минув вже тиждень – почуваюся добре, – запевняє жінка. – Я його і цілувала, й обіймала, й торкалася. У родині всі здорові.
– Коли хворий потрапляє в реанімацію з вірусною пневмонією, ми застосовуємо певний алгоритм надання допомоги, – розповідає заступник головного лікаря з медичної частини лікарні №3, головний терапевт міського управління охорони здоров’я Володимир Кіршенблат. – Застосовуємо групи препаратів. Серед антибіотиків – це макроліди, фторхінолони, цефалоспорини третього та четвертого поколінь. Також застосовуємо противірусний препарат "Таміфлю". Ефективною для відновлення легень є оксигенотерапія. Якщо є проблеми з серцем, печінкою, нирками, назначаємо симптоматичні препарати.
– Типовий грип має дві фази розвитку. На початку – інтоксикація, яка виявляється у вираженій слабкості, головному болі, температурі. Голова болить у ділянці чола, надбрівних дуг, очних яблук. Кашель – сухий та надсадний. А на другий-третій день приєднується катаральний синдром – з’являється нежить. Адже спочатку спостерігається сухість слизових: ротоглотки і носа. Коли з’являються слизові виділення, хворому вже легше кашляти. Тоді хворому стає краще, – говорить завідувач кафедри інфекційних хвороб та епідеміології, доктор медичних наук Василь Москалюк. – Цього року ми такого не спостерігаємо. Особливість цієї епідемії – відсутність нежитю. Поодинокі випадки, коли є нежить. А також кашель – тривалий і надсадний.
Легені померлих – збільшені та заповнені рідиною з кров’ю
За словами Василя Москалюка, головний інфекціоніст України на нараді у Тернополі тиждень тому говорив про особливості цьогорічного перебігу хворо би.
– Це гострий початок – температура 38 – 40 °С, інтоксикація, озноб, оционоз, коли приєднується пневмонія. При кашлі може бути кровохаркання. Може бути анемія, лейкопенія, лейкоцитоз. Лейкопенія – зменшення кількості лейкоцитів – виявляється на початку. Лейкоцитоз – збільшення кількості лейкоцитів – при запальному процесі у легенях. Якщо при ГРВІ спостерігається лейкопенія, це нормально. А якщо потім з’являється лейкоцитоз, ми цього боїмося. Бо це свідчить про приєднання бактеріальної флори і розвиток ускладнень.
Також, за словами фахівця, головний патологоанатом України на нараді прокоментував патанатомічну картину під час розтину померлих від вірусної пневмонії.
– За його словами, на розтині легені збільшені у розмірах і просочені рідиною з кров’ю. Дифузна двостороння пневмонія з тотальним геморагічним компонентом – діагноз після розтину. Зміни у легенях – не типові при бактеріальних інфекціях. Зміни – характерні при вірусних пневмоніях, – переповідає Василь Деонізійович.
Головний реаніматолог країни наголошував, що штучна вентиляція протипоказана, а оксигенатори потрібні саме при таких пневмоніях. Відбувається насичення крові киснем. Так легенева тканина відновлюється краще.
Важкий перебіг хвороби у вагітних утричі частіший, ніж в інших
– Коли вірус проникає у легені, внаслідок зміни проникності судинної стінки відбуваються крововиливи у тканини легень – в альвеолярну стінку. Внаслідок цього порушується перфузія (проникнення – ред.) кисню через альвеолярну стінку, – прокоментував начальник Головного управління охорони здоров’я Ігор Шкробанець. – Врятувати пацієнта, якщо частина легень вже уражена, можливо. Згідно з певними науковими обгрунтуваннями, ураження 2/3 легень не означає, що людина вже померла. Будь-який організм має механізми регенерації – відновлення. Наприклад, в одного пацієнта було дуже потужне ураження легень. Лікарі зупинили процес ураження.
За словами Ігоря Шкробанця, жодних зв’язків померлих від вірусної пневмонії з їхнім місцем проживання та роботи немає.
– Якщо говорити про померлих, то тут є два визначених факти. По-перше, це молоді люди. 80 відсотків людей, які померли, були у віці від 25 до 40 років. Це люди працездатного віку. Померлі – достатньо соціально захищені, мали доступ до медикаментів та раціонального харчування, – коментує Ігор Дмитрович. – По-друге, велика захворюваність серед вагітних. Важкий перебіг серед вагітних спостерігається утричі частіше, ніж серед інших хворих. У вагітних імунна система послаблена. У всіх, у кого важкий стан, перебіг хвороби однаковий – це швидке ураження легеневої системи, різке наростання явища недостатнього постачання кисню крові.
Вірус каліфорнійського грипу поки що не підтвердили
Епідемія грипу та інших ГРВІ в області триває вже два тижні, проте до цього часу немає жодного підтвердженого випадку каліфорнійського грипу. Медики відверто зізнаються, що не знають, який саме вірус спричинив смерті.
– Ми направили 16 культур із вірусології у центральну СЕС та інститут Громашевського. Від померлих направили сім зразків із секційного матеріалу на підтвердження каліфорнійського грипу. Там зможемо підтвердити цей вірус, – говорить Олександр Світличний, головний санітарний лікар області. – Вважаю, що тут явно циркулює каліфорнійський грип. Однозначно можу сказати, що серед померлих точно є ті, які перенесли каліфорнійський грип. У двох випадках підтвердили штам H1N1 – сезонний. Він давно циркулює, але не називається каліфорнійським. Інші випадки ми не можемо підтвердити. Але клініка вказує на це.
У лабораторії обласної СЕС обстежили 810 хворих. Виділено ізольованих вірусологічних 249 культур. Грипу H3N2, який циркулює як звичайний сезонний, – 11 підтверджених випадків, H2N2 – підтверджено 11 випадків. Виділили шість культур штаму H1N1, з них два – з трупного матеріалу померлих. Грипу В – 16 випадків.
– Як бачимо, діапазон вірусів – обширний. Присутній мікст – взаємодія одних вірусів з іншими. Це змінює картину клінічних ознак, а також тактику лікування, – каже Олександр Васильович. – Штам H1N1 завжди був у сезонному грипі. Ми його і діагностували як сезонний грип. А каліфорнійський грип ми не можемо діагностувати, бо в області немає спеціальної лабораторії. Тому ми не можемо заявити, що на Буковині був виявлений каліфорнійський грип.
Ольга Гнідан
Цифри
Кількість померлих
у розрахунку до кількості
госпіталізованих:
У Чернівецькій області – 0,5%.
У Львівській області – 0,94%,
Івано-Франківській – 0,47%,
Тернопільській – 0,78%, n Хмельницькій – 0,27%
(дані на 9.11.09).
Станом на ранок 11 листопада зафіксовано 22 смерті від вірусної пневмонії.
Найбільше померлих у Чернівцях, Кіцмані, Хотині та Новоселиці. На цих територіях найбільша захворюваність та більша кількість важких випадків. Місце проживання померлих – багатоповерхівки спальних районів – не варто пов’язувати з показниками смертності. Більше померлих там, де було більше інфікованих вірусом грипу. Серед померлих – люди, які потрапили у лікарню у надзвичайно важкому стані. Тому реанімаційні заходи були менш ефективними.
Довідка
Що таке пневмонія? Чим вірусна пневмонія відрізняється від бактеріальної?
– При усіх вірусних інфекціях, найчастіше при грипі – найважчій ГРВІ, виникають ускладнення. Найгрізніше ускладнення при грипі – пневмонія. Вірусна пневмонія виникає у перші три дні хвороби, – розповідає Василь Москалюк, завідувач кафедри інфекційних хвороб та епідеміології. – Якщо своєчасно розпізнати вірусну пневмонію у перші дні, можна врятувати хворого від смерті. Складність полягає у тому, що не завжди у перші дні прослуховуються хрипи і немає фізикальних даних. Тому в усіх випадках треба робити флюорографію чи рентген, де може виявитися пневмонія. Якщо вчасно розпочати лікувати вірусну пневмонію, перебіг хвороби не буде важким. Але якщо до вірусної пневмонії приєднується бактеріальна флора з третього-четвертого дня, перебіг дуже важкий. Це надзвичайно важка пневмонія, коли є поєднання вірусів та бактерій. Дуже тяжкий перебіг пневмонії, коли є поєднання декількох вірусів, так звана мікст-інфекція.
12-11-2009, 10:35
0
15 123