«Правильний догляд за ногами – найважливіше для хворого»

Ваше здоров'я / Школа цукрового діабету
6 859
0
«Правильний догляд за ногами – найважливіше для хворого»

Наталія ПАШКОВСЬКА, завідувач кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології БДМУ:

Люди із цукровим діабетом повинні дотримуватися певних правил гігієни.

Ротова порожнина
Оскільки при цьому захворюванні часто виникають інфекційно-запальні захворювання слизової порожнини рота (гінгівіти, стоматити, пародонтити), необхідно очищувати ротову порожнину двічі на день, використовуючи для цього зубну щітку зі штучною щетиною. Бажано також застосовувати спеціальні пасти для догляду за яснами. Важливо здійснювати профілактичні візити до стоматолога (двічі на рік), при цьому необхідно повідомити про наявність цукрового діабету.

Очі
Одним із найважчих ускладнень при діабеті є ураження очей (ретинопатія, катаракта). Ризик сліпоти при цьому захворюванні зростає у 25 разів. Варто пам‘ятати, що проблеми з очима можуть виникнути і прогресувати ще до того, як з‘являється порушення зору. Тому з метою профілактики потрібно відвідувати офтальмолога щонайменше двічі на рік.

Ноги
При недостатньо компенсованому цукровому діабеті відбувається ураження судин і нервів ніг, тому у пацієнтів можуть з'явитися серйозні пошкодження стоп (деформації, виразки, гангрена), які у кожному третьому випадку створюють значний ризик ампутації або навіть загрожують життю пацієнтів. Зниження чутливості призводить до того, що пацієнт може не відчути травмувань. З іншого боку, внаслідок ураження судин порушується живлення тканин, що різко обмежує можливість загоєння. На цьому тлі навіть найнезначніші травми стоп (удари, тріщини, мозолі тощо) можуть спричинити серйозні проблеми.

На жаль, часто ушкодження залишаються непоміченими, і коли пацієнт приходить до лікаря, проблема вже сягає свого апогею. Тому правильний догляд за ногами - чи не найважливіша складова гігієни хворого на цукровий діабет.

Щоб вчасно виявити пухирі, порізи, подряпини та інші ушкодження шкіри, через які може проникнути інфекція, пацієнтові необхідно щодня оглядати стопи, звертаючи увагу на підошви (за допомогою дзеркала) та проміжки між пальцями. Потрібно щодня мити ноги теплою водою, після чого обережно витирати м‘яким рушником та змащувати зволожувальним кремом. Воду спочатку перевіряють рукою, щоб переконатися, що вона не дуже гаряча.

Взагалі надзвичайно важливо уникати дії дуже високих і дуже низьких температур на ноги. У жодному разі не можна парити ноги, зігрівати біля джерел тепла (користуватися грілкою), ходити по гарячому піску.
Так само потрібно уникати перемерзань. За необхідності ноги зігрівають вовняними шкарпетками, одягненими на бавовняні.

Взуття та шкарпетки
Щодня потрібно оглядати взуття, чи немає в них сторонніх предметів чи дефектів внутрішньої поверхні. Взуття повинно бути зручним, вільним, не здавлювати пальці. Бажано уникати взуття на високих підборах. Шкарпетки повинні бути відповідного розміру, з натуральної сировини, не мати тугої резинки. Міняти їх потрібно щодня. Жінкам не варто носити стягуючі колготки або панчохи. Не потрібно вдягати взуття на босу ногу. Через значний ризик натирання між першим і другим пальцями особливо небезпечні в'єтнамки.

Нігті
Для попередження травмування ніг не можна ходити босоніж. Потрібно бути особливо обережним на будівництві, в саду, лісі, аби не пошкодити ноги. Нігті на ногах краще не обрізати, а щодня підпилювати. Не можна залишати ніготь дуже коротким, закругляти куточки, край нігтя повинен бути прямим.

Мозолі
Не варто боротися із мозолями самотужки, аби не пошкодити шкіру і не викликати інфекцію. У жодному разі не можна користуватися хімічними речовинами або препаратами для розм'якшення мозолів, категорично забороняється видаляти мозолі ріжучими інструментами. Краще регулярно використовувати пемзу. У разі подряпин, саден їх потрібно обробити спеціальними антисептиками (наприклад, діоксидином) або пероксидом водню, після чого накласти стерильну пов'язку. Йод та зеленка протипоказані, оскільки вони, з одного боку, погіршують загоєння ран, з іншого - можуть викликати опік, а також зафарбувати рану, що утруднить подальше спостереження за нею. За будь-яких помітних змін у ділянці стоп (врослий ніготь, тріщина, виразка тощо) потрібно звернутися до лікаря. Крім того всім хворим потрібно обов‘язково кинути палити.
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

23:59
Трамп не вважає участь Зеленського в переговорах про мир «дуже важливою»
23:40
У Чернівецькій громаді планують закрити Коровійське сміттєзвалище
23:20
Кому зі знаків зодіаку пощастить вихідними, 22-23 лютого
23:00
У центрі Чернівців облаштують ще дві платні парковки
22:40
Магнітні бурі: прогноз на ці вихідні, 22–23 лютого
22:23
У якій країні ЄС можна оперативно отримати громадянство
22:00
У Чернівцях відремонтують ще один міжбудинковий проїзд
21:38
Гороскоп на 22 лютого для всіх знаків зодіаку
21:20
Медик розповів, що спричиняє 80% випадків інсульту
20:58
Найпопулярніші паролі, які можна зламати за секунди: перевірте, чи є ваш у списку
20:37
Поліцейські попереджають про шахрайство: буковинці втрачають тисячі гривень
20:18
Активізуються інформаційні диверсії: СБУ зробило важливе попередження
19:59
У Чернівцях померла відома рестораторка
19:41
Вдарив відром в обличчя: у Чернівцях побилися водійка та працівник мийки
19:20
Від музичного вечора до вистав для дітей: куди піти на вихідних у Чернівцях - дайджест
19:00
Модернізація пункту пропуску «Порубне»: на якій стадії роботи
18:40
На Буковині податківці створили Консультаційний центр: допомагають розібратися із заблокованими податковими накладними
18:19
У перинатальному центрі Чернівців жінка народила трійню
18:18
Чи дійсно якість телевізорів Xiaomi відповідає їх ціні?*
реклама
17:58
Не "батон" і не "суп": як правильно називати популярні страви українською
17:41
Освіта, промисловість: де в Україні найбільше бракує працівників
17:19
Росіяни продовжують тиснути під Покровськом: Генштаб розповів про ситуацію на фронті
16:59
Чернівецька ОВА рекомендує закладам освіти піти на карантин на 10 днів
16:45
Вчені розповіли, як худнути без дієт: потрібно дотримуватися п’яти правил
16:36
На Буковині попрощалися із захисником Дмитром Олійником
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм