RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » Ваше здоров'я » Школа цукрового діабету » «Правильний догляд за ногами – найважливіше для хворого»

«Правильний догляд за ногами – найважливіше для хворого»

Наталія ПАШКОВСЬКА, завідувач кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології БДМУ:

Люди із цукровим діабетом повинні дотримуватися певних правил гігієни.

Ротова порожнина
Оскільки при цьому захворюванні часто виникають інфекційно-запальні захворювання слизової порожнини рота (гінгівіти, стоматити, пародонтити), необхідно очищувати ротову порожнину двічі на день, використовуючи для цього зубну щітку зі штучною щетиною. Бажано також застосовувати спеціальні пасти для догляду за яснами. Важливо здійснювати профілактичні візити до стоматолога (двічі на рік), при цьому необхідно повідомити про наявність цукрового діабету.

Очі
Одним із найважчих ускладнень при діабеті є ураження очей (ретинопатія, катаракта). Ризик сліпоти при цьому захворюванні зростає у 25 разів. Варто пам‘ятати, що проблеми з очима можуть виникнути і прогресувати ще до того, як з‘являється порушення зору. Тому з метою профілактики потрібно відвідувати офтальмолога щонайменше двічі на рік.

Ноги
При недостатньо компенсованому цукровому діабеті відбувається ураження судин і нервів ніг, тому у пацієнтів можуть з'явитися серйозні пошкодження стоп (деформації, виразки, гангрена), які у кожному третьому випадку створюють значний ризик ампутації або навіть загрожують життю пацієнтів. Зниження чутливості призводить до того, що пацієнт може не відчути травмувань. З іншого боку, внаслідок ураження судин порушується живлення тканин, що різко обмежує можливість загоєння. На цьому тлі навіть найнезначніші травми стоп (удари, тріщини, мозолі тощо) можуть спричинити серйозні проблеми.

На жаль, часто ушкодження залишаються непоміченими, і коли пацієнт приходить до лікаря, проблема вже сягає свого апогею. Тому правильний догляд за ногами - чи не найважливіша складова гігієни хворого на цукровий діабет.

Щоб вчасно виявити пухирі, порізи, подряпини та інші ушкодження шкіри, через які може проникнути інфекція, пацієнтові необхідно щодня оглядати стопи, звертаючи увагу на підошви (за допомогою дзеркала) та проміжки між пальцями. Потрібно щодня мити ноги теплою водою, після чого обережно витирати м‘яким рушником та змащувати зволожувальним кремом. Воду спочатку перевіряють рукою, щоб переконатися, що вона не дуже гаряча.

Взагалі надзвичайно важливо уникати дії дуже високих і дуже низьких температур на ноги. У жодному разі не можна парити ноги, зігрівати біля джерел тепла (користуватися грілкою), ходити по гарячому піску.
Так само потрібно уникати перемерзань. За необхідності ноги зігрівають вовняними шкарпетками, одягненими на бавовняні.

Взуття та шкарпетки
Щодня потрібно оглядати взуття, чи немає в них сторонніх предметів чи дефектів внутрішньої поверхні. Взуття повинно бути зручним, вільним, не здавлювати пальці. Бажано уникати взуття на високих підборах. Шкарпетки повинні бути відповідного розміру, з натуральної сировини, не мати тугої резинки. Міняти їх потрібно щодня. Жінкам не варто носити стягуючі колготки або панчохи. Не потрібно вдягати взуття на босу ногу. Через значний ризик натирання між першим і другим пальцями особливо небезпечні в'єтнамки.

Нігті
Для попередження травмування ніг не можна ходити босоніж. Потрібно бути особливо обережним на будівництві, в саду, лісі, аби не пошкодити ноги. Нігті на ногах краще не обрізати, а щодня підпилювати. Не можна залишати ніготь дуже коротким, закругляти куточки, край нігтя повинен бути прямим.

Мозолі
Не варто боротися із мозолями самотужки, аби не пошкодити шкіру і не викликати інфекцію. У жодному разі не можна користуватися хімічними речовинами або препаратами для розм'якшення мозолів, категорично забороняється видаляти мозолі ріжучими інструментами. Краще регулярно використовувати пемзу. У разі подряпин, саден їх потрібно обробити спеціальними антисептиками (наприклад, діоксидином) або пероксидом водню, після чого накласти стерильну пов'язку. Йод та зеленка протипоказані, оскільки вони, з одного боку, погіршують загоєння ран, з іншого - можуть викликати опік, а також зафарбувати рану, що утруднить подальше спостереження за нею. За будь-яких помітних змін у ділянці стоп (врослий ніготь, тріщина, виразка тощо) потрібно звернутися до лікаря. Крім того всім хворим потрібно обов‘язково кинути палити.
Редактор: Леся Токарюк
19-05-2015, 13:12
Коментарів 0 Переглядів 6 823

Теги -
Фото ілюстративне

Нині в Чернівецькій області закрили п'ять малокомплектних шкіл

У Чернівцях відбудуться заходи до Дня пам’яті жертв Голодоморів
У Чернівецькій області переходи громад до ПЦУ відбуваються менш інтенсивно, ніж у сусідніх областях
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Вранці температура повітря становить -1°


«Зараз найгостріша фаза». Блог Ігоря Буркута
Зараз найактивніша фаза російсько-української війни, яка розпочалася ще у 2014 році
Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
ВІДЕО Переглянути все відео

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.