Наталія ПАШКОВСЬКА, завідувач кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології БДМУ:
– Ще батько медицини Гіппократ вважав, що дія ліків швидкоминуча, а користь від дієти залишається надовго. У перекладі з грецької "дієта" означає "спосіб життя", "правильний режим харчування", проте більшість хворих на цукровий діабет під цим словом розуміють перелік суворих дієтичних заборон, що асоціюється з постійним відчуття голоду, поганим настроєм та депресією. Водночас така думка є помилковою, адже дієта при цьому захворюванні в жодному разі не передбачає болісного і виснажливого голодування, яке, навпаки, є шкідливим і може спричинити серйозні ускладнення.
Варто зазначити, що дієта при цукровому діабеті має бути максимально адаптованою для конкретної людини і не повинна знижувати якість її життя. Різноманіття дозволених при діабеті продуктів, яке існує нині, дозволяє оптимально підібрати прийнятне для кожного хворого щоденне меню зі смачних та корисних страв.
Прийом їжі має бути дробовим – 5-6 разовим (3 основні на 2-3 додаткові). Кількість енергії, що надходить з їжею, повинна відповідати енергетичним витратам людини. При цукровому діабеті типу 2 бажано знизити калорійність раціону, насамперед за рахунок обмеження споживання жирів. Рекомендоване таке співвідношення поживних речовин в раціоні: жири (переважно рослинні) – не більше 30%, вуглеводи (в основному, складні, зокрема продукти, що містять клітковину) – 50-55%, білки (тваринні та рослинні) – 15-20%. Насичені жири повинні складати не більше 7% від загальної енергетичної цінності добового раціону. Це жири, які містяться переважно в продуктах тваринного походження. Слід зазначити, що їх занадто багато у напівфабрикатах, консервах, що містять олію. Рекомендується максимально зменшити вживання трансжирів (трансжирних кислот). Це технологічно оброблені рослинні жири, на основі яких виробляється маргарин, креми для кондитерських виробів, готові соуси тощо.
Із раціону максимально виключаються легкозасвоювані вуглеводи (цукор, кондитерські вироби, варення, джем, виноград, цукерки, морозиво тощо). Перевагу варто надавати харчовим волокнам. Справа в тому, що продукти, які містять клітковину, є малокалорійними. При цьому вони створюють відчуття ситості і уповільнюють всмоктування вуглеводів у кишечнику, сприяючи стабілізації рівня глюкози в крові. Майже третина добової потреби у вуглеводах повинна забезпечуватись овочами і фруктами, серед яких особливо бажані ті, що мають темне забарвлення, бо вони містять інсуліноподібні речовини (чорниця, чорноплідна горобина, чорна смородина, слива, редька, баклажани).
Вживання алкоголю хворим на діабет дозволяється в помірних кількостях. Для чоловіків – не більше 2 умовних одиниць на добу, для жінок – 1 (кожна умовна одиниця еквівалентна 15 г чистого спирту). Вживати спиртне можна тільки за умов відсутності патологічних змін з боку печінки, підшлункової залози, алкогольної залежності, діабетичної нейропатії, нормальних показниках ліпідів крові.
Припустимо вживати некалорійні синтетичні підсолоджувачі (аспартам, сахарин, цикламат). На відміну від них природні цукрозамінники (фруктоза, ксиліт, сорбіт, стевіозид) – речовини, виділені з природної сировини або отримані штучно, але зустрічаються в природі, є калорійними. Як правило, діабетичні продукти містять фруктозу, ксиліт або сорбіт, тому вживати їх потрібно дуже обмежено.
9-03-2015, 19:46
0
3 089