– Не такий страшний сам цукровий діабет, як його ускладнення, які значно погіршують якість життя людини, є причиною інвалідності та й передчасної смерті. Щоб ризик їхнього виникнення був найнижчим, необхідно прагнути до максимальної компенсації діабету. Так, Діабетичним центром Джосліна (США) 1948 року була заснована спеціальна медаль Victory, яку спочатку вручали людям, які прожили з діабетом 25 і більше років, на знак визнання їхніх досягнень у боротьбі з недугою. У 1970-х роках започаткували нову медаль – за 50-річне життя з діабетом (її отримали приблизно 5 тис. осіб у всьому світі), а 1996 року – нагороду за 75-річний (!) "стаж" захворювання. Цікаво, що всі "номінанти" практично не мали ускладнень діабету за рахунок чудової компенсації захворювання. Минулого року вручили медаль американцеві Бобу Краузе, який 85 років прожив із цукровим діабетом. За словами хворого, у нього немає жодних ускладнень недуги саме тому, що він встановив жорсткий самоконтроль та не впадав у депресію.
Компенсація цукрового діабету означає максимальне наближення показників вуглеводного обміну до норми. При цьому рівень глюкози в капілярній крові натще повинен становити до 7 ммоль/л (в ідеалі – до 5,6), після їди – до 10 ммоль/л (оптимально – до 8).
Одним із найбільш об’єктивних критеріїв компенсації цукрового діабету є глікований гемоглобін – біохімічний показник крові, який показує середній вміст цукру в крові за тривалий період (до трьох місяців), на відміну від вимірювання глюкози крові, яке дає уявлення про рівень глюкози крові тільки на момент дослідження. На результати цього аналізу не впливають коливання глюкози в день взяття крові, харчування напередодні здачі аналізу, фізичні навантаження. Зниження рівня глікованого гемоглобіну лише на 1% призводить до 30-35% зниження ускладнень з боку очей, нирок і нервів, а також зменшує ризик розвитку інфаркту міокарда на 18%, інсульту – на 15% і на 25% знижує смертність, пов’язану з діабетом.
Для більшості пацієнтів метою довготривалого контролю діабету є рівень глікованого гемоглобіну ≤7%. "Ідеальним" з позиції запобігання розвитку ускладнень діабету є показник ≤6,5%, водночас до питання досягнення такого рівня потрібно підходити з обережністю хворим з високим ризиком гіпоглікемічних станів, які є особливо небезпечними для осіб літнього віку із серцево-судинними захворюваннями. Для таких пацієнтів вважається достатньою компенсація діабету за рівня глікованого гемоглобіну 7,5-8 %.
Також для покращання перебігу діабету та профілактики ускладнень потрібно досягти нормалізації маси тіла, артеріального тиску, показників ліпідного обміну.
Питанням компенсації пацієнти повинні займатися самостійно за підтримки лікуючого лікаря, який допоможе у всіх важливих питаннях.
26-01-2015, 20:10
0
2 844