RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

«Захворювання, яке потрібно контролювати безперервно»

Наталія ПАШКОВСЬКА, завідувач кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології БДМУ:
– Цукровий діабет належить до тих захворювань, контролювати які потрібно безперервно. Самоконтроль діабету полягає насамперед у регулярній перевірці показників вуглеводного обміну. Інакше пацієнт нагадує "корабель, що пливе у морі без карти і компаса". Справа у тому, що більшість хворих на діабет не здатні відчувати перепади цукру, а тривала декомпенсація спричинює стрімке прогресування ускладнень захворювання. Нині пацієнти мають можливість практично самостійно здійснювати основні аналізи завдяки індивідуальним засобам самоконтролю, зокрема глюкометрам, тест-смужкам для визначення рівня глюкози та ацетону в сечі тощо. Зупинимося на основних аналізах.
Глюкоза крові. Для визначення рівня глюкози натще увечері напередодні пацієнт не повинен їсти пізніше 22.00 (тобто "голодний" період повинен складати не менше 8-12 годин). Вранці не можна нічого їсти та пити (тільки воду), не приймати лікарські засоби. За підозри на порушення толерантності до вуглеводів (прихований діабет) визначають рівень глюкози натще й через дві години після прийому 75 г глюкози, розчиненої у 200 мл води.
Пацієнти, у яких уже діагностовано цукровий діабет, для оцінки ефективності призначеного лікування повинні перевіряти рівень глюкози в крові впродовж доби (глікемічний профіль). Так, хворі на цукровий діабет типу 1, а також пацієнти з діабетом типу 2, які отримують багаторазові ін’єкції інсуліну, повинні перевіряти рівень глюкози крові щодня перед кожним основним прийомом їжі і перед сном (4 рази на день), а також періодично (оптимально  не менше, ніж двічі на тиждень)  через 2 години після їди. Хворі на цукровий діабет 2-го типу на дієті, цукрознижувальних таблетках та/або 1-2 ін’єкціях інсуліну повинні перевіряти рівень глюкози крові 4 рази на день (перед кожним прийомом їжі і перед сном) до стабілізації цього показника, далі  щодня 1-2 рази на день (натще й через 2 години після їди, періодично  перед сном). В ідеалі 1-2 рази на тиждень визначається повний глікемічний профіль (вимірювання рівня глюкози в крові протягом дня натще, перед їжею, через 2 години після їди та перед сном). Також обов’язково необхідно перевірити рівень глюкози в крові при підозрі на гіпоглікемію, під час фізичного навантаження, при застуді, стресі, зміні лікування.
Аналіз крові на глікований гемоглобін. Це фракція зв’язаного з глюкозою гемоглобіну, період напівжиття якого становить до 3-х місяців, що дозволяє оцінити стан вуглеводного обміну за цей проміжок часу й об’єктивно показує, наскільки правильно пацієнт виконує лікарські рекомендації. Доведено, що мінімальний ризик виникнення ускладнень діабету при рівні глюкованого гемоглобіну нижче 6,5%. Хворим на цукровий діабет типу 1 та пацієнтам з діабетом типу 2 на інсулінотерапії цей показник оптимально визначати кожні 3 місяці, решті – двічі на рік.
Глюкоза сечі. Досліджується в добовій сечі (збирають протягом 24 годин). Визначають об’єм зібраної сечі, добре її перемішують і відливають порцію 50-100 мл у контейнер для доставки в лабораторію. На етикетці необхідно позначити весь загальний об’єм сечі за добу.
Ацетон сечі. Поява ацетону в сечі хворого на цукровий діабет є дуже загрозливою ознакою, що вказує на необхідність проведення інтенсивної терапії.
Також для діагностики цукрового діабету визначають рівень інсуліну та С-пептиду (складова попередника інсуліну проінсуліну).
Для вчасної діагностики діабетичного ураження нирок (нефропатії) необхідно періодично перевіряти рівень альбумінів у сечі (мікроальбумінурію), за необхідності пройти обстеження у нефролога; патологічних змін з боку сітківки ока (ретинопатії)  отримати консультацію окуліста; нервової системи (нейропатії) – невролога; периферичних судин (агіопатії)  судинного хірурга; синдрому діабетичної стопи – подолога. Хворі на цукровий діабет також повинні постійно контролювати артеріальний тиск, рівень ліпідів крові, за необхідності пройти обстеження у кардіолога.
Редактор: Леся Токарюк
19-01-2015, 15:55
Коментарів 0 Переглядів 4 111

Теги -

Внаслідок аварії загинули 17-річна дівчина та 30-річний чоловік

Дівчина спакувала потрібні військовим речі в коробки, які так і назвала – "коробка допомоги"
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.