Держзамовлення у вишах значно урізали - крім силовиків

Новини України / новини
1 808
0
Держзамовлення у вишах значно урізали - крім силовиків

За дослідженнями CEDOS, загалом по країні за кошти держави нинішнього року готуватимуть менше спеціалістів усіх рівнів: молодших спеціалістів (технікуми й коледжі) — менше на 13%; бакалаврів — на 19%, спеціалістів на основі бакалавра — на 42%; магістрів — на 13%. На 23% менше місць держзамовлення буде виділено на підвищення кваліфікації кадрів. Про це у статті на DT.UA пише Оксана Онищенко.

Зменшиться і кількість бюджетних місць в аспірантурі (на 9,5%) та докторантурі (на 6,5%). У закладах, підпорядкованих МОН, враховуючи й ті, що донедавна підпорядковувалися Мінагрополітики та Міндоходів, державне замовлення на навчання в аспірантурі зменшать на 7%, МОЗ — на 4%, НАН — на 11%, НАПНУ — на 79%; НАМН — на 11%; Національній академії аграрних наук — на 6%.

Замовлення держави у докторантурі зменшиться, відповідно, на 5; 14 ; 10 ; 65; 33; 8%.

Не вписується у загальну картину скорочень державне замовлення для силовиків. Для МВС замовлення на підготовку спеціалістів (на основі освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавра) держава збільшила на 482%, магістра — на 17%, підвищення кваліфікації — на 1215,5%, "підготовку робітничих кадрів" — на 610%.

Кількість бюджетних місць в аспірантурі і докторантурі збільшиться, відповідно, на 4,5% та 11%.

Міноборони отримає за державний кошт більше молодших спеціалістів (на 56%) і магістрів (на 113%). А держзамовлення в аспірантурі і докторантурі міністерству зменшать, як і більшості інших замовників.

Зате держава більше вкладатиме у перепідготовку кадрів для цього відомства (плюс 42 місця — 420%) та інтернатуру (збільшення на 35 місць , або на 44% ). Службі зовнішньої розвідки "уріжуть" замовлення на все, крім підвищення кваліфікації кадрів, — тут буде плюс 285 місць, або на 103% більше.

А ось навчальним закладам, які готують бакалаврів для Міноборони, держзамовлення збільшене на 202% (на 3314 місць). Отримало місця для підготовки бакалаврів і СБУ — 220 (торік таких місць не виділялося взагалі).

Якщо ж аналізувати державне замовлення не за галузями, а за більш вузькими напрямами підготовки, то, порівняно з минулим роком, найбільше урізали кількість місць державного замовлення на правоохоронну діяльність (-52%), журналістику (-52), практичну психологію (-51), міжнародний бізнес (-46), філософію (-41), соціологію (-36), початкову освіту (-33%). Збільшилося замовлення на радіотехніку (на 19%), телекомунікації у галузі "радіотехніка" (5%), пожежну безпеку (1%), авіоніку ( 41%).

Сама процедура формування державного замовлення на підготовку фахівців недосконала.

"Тут є дві проблеми, — зазначає міністр освіти і науки Сергій Квіт. — Перша: необхідно зробити процедуру вивчення попиту в державі на підготовку фахівців простішою і зрозумілішою для всіх. Друга: фінансування вищої освіти через держзамовлення є сталінською формою фінансових стосунків, від неї треба відходити. У цьому випадку держава повинна мати справу лише з якісними ВНЗ, в яких зарплата викладача залежатиме лише від його контракту, а кількість викладачів — тільки від потреби університету. Останнім часом нам вдалося припинити функціонування понад 70 неякісних університетів та регіональних філій ВНЗ. Однак цього вкрай недостатньо. Зазначу також, що в проекті нового базового закону "Про освіту" вже немає згадки про державне замовлення".
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:
Читають Коментують