В Україні пеня за прострочені кредити може значно скоротитися. Відповідний законопроект поданий у Верховну Раду. Зокрема, пропонується обмежити розмір санкцій за несвоєчасне виконання зобов'язань населенням подвійною обліковою ставкою - 14% річних, пише "Коммерсант-Украина".
На сьогоднішній день українцям нараховують пеню на рівні до 1% від суми прострочення в день - це більше ніж в 20 разів перевищує санкції, які стягуються з бізнесу. Учасники ринку говорять, що велика пеня є ключовим інструментом контролю за платіжною дисципліною позичальників. "В Україні, на відміну від європейських країн, поки немає розуміння важливості кредитних історій. Наші громадяни поки не усвідомлюють, що при простроченні в одному банку їм можуть відмовити в кредиті в іншому. Інструментів для стимулювання своєчасних платежів дуже мало, тому зниження розміру пені не додасть ринку позитиву",- вважає генеральний директор"Платинум Банку" Грег Краснов.
"Враховуючи гіркий досвід кризових років, пеня однозначно повинна бути. Інакше кредити можна не платити взагалі чи сплачувати тоді, коли це зручно позичальнику-фізособі. При таких ризиках жоден банк видавати позики не буде", - зазначає начальник управління аналізу ризиків банку "Фінансовий Партнер" Костянтин Гудзь. При цьому деякі банкіри вважають, що пеня має бути суттєвою. "Розмір штрафу повинен бути істотним, щоб стимулювати платити по кредиту вчасно, і залишатися посильним для позичальника. Прострочення в декілька днів або тижнів не буде для позичальників матеріально відчутним, тому платіжна дисципліна, ймовірно, знизиться",- розповів заступник голови правління з фінансових питань банку "Ренесанс Кредит" Олег Стринжа.
24-07-2013, 10:20
0
1 994