Консолідація влади та державної власності в руках правлячої сім’ї в Україні відбувається значно швидше, ніж у Росії. Таку думку в інтерв’ю "Українському тижню" висловив старший науковий співробітник Інституту Петерсона з міжнародної економіки (США), шведський економіст Андерс Аслунд.
Експерт відзначив, що постання олігархічних систем у пострадянських країнах стало побічним продуктом пізньої лібералізації зовнішньої торгівлі, що забезпечила кільком особам виключні привілеї у зовнішній торгівлі сировиною, зокрема, газом чи сталю.
В ідеалі олігархія мала б трансформуватися у реальний ринок і демократію після появи все більшої і більшої кількості великих бізнесменів.
Однак, наголосив Аслунд, спочатку в Росії, а потім в Україні відбувається зворотна тенденція – все більше влади та багатства концентрується в руках правлячих клік або сімей, які не хочуть ними ділитися.
"Якщо ми порівняємо теперішню ситуацію в Україні з ситуацією в путінській Росії, то побачимо, що консолідація влади та державної власності в руках правлячої сім’ї у вашій країні відбувається значно швидше і президент Янукович все більше тисне не нелояльних до нього олігархів. І ми бачимо, що деякі з них були змушені тимчасово виїхати закордон", - зазначив Аслунд.
"Колишня олігархічна модель економіки поступово зникає. Капіталізм в інтересах однієї сім’ї нагадує те, що Карл Маркс колись назвав східним деспотизмом, однак влада Януковича обмежена у своїх можливостях, це відверто ретроградна система з сильним руйнуванням верховенства права та прав приватної власності. Інституційно Україна сьогодні, як мені видається, скотилася у 1993 рік", - зазначив експерт.
25-05-2013, 13:08
0
1 960