Державна служба статистики недорахувала майже 100 млрд гривен в обсязі державних закупівель України за 2012 рік.
Про це свідчать результати аналізу офіційних звітів Держстату та Мінекономторгівлі про підсумки роботи системи держзакупівель у 2012 році, здійсненого експертами Центру політичних студій та аналітики, повідомляє "Економічна правда".
В цілому, за даними звіту Держстату, загальна сума коштів за укладеними договорами держзакупівель склала у 2012 році 428 млрд гривень.
У той же час, за даними звіту Мінекономторгівлі, цей показник дорівнює орієнтовно 511 млрд гривень. Отже, розбіжність складає 83 млрд гривень.
"Вона може дещо відрізнятися, оскільки у звіті МЕРТ близько 55 млрд гривень наводяться у російських рублях, доларах, євро та фунтах стерлінгів. Для оцінки загального обсягу експерти ЦПСА брали середній курс обміну вказаних валют протягом минулого року", - йдеться у повідомленні.
За інформацією МЕРТ, частка закупівель у одного учасника є більшою, а частка конкурентних торгів є меншою, ніж наводиться Держстатом. Згідно зі звітом МЕРТ, близько 56% всіх коштів держзакупівель було витрачено замовниками за процедурою закупівлі у одного учасника (50% - за даними Держстату), а решта (44%) – за конкурентними процедурами (відкриті торги, запит цінових пропозицій тощо).
Як зазначає МЕРТ, левова частка вартості договорів, укладених за результатами закупівель у одного учасника, припадає на закупівлі комунальних послуг, (104 млрд гривень або 36,3% від загальної вартості закупівель у одного учасника), закупівлю цінних паперів НАК "Нафтогаз" (понад 92 млрд гривень або 32,3%) та відкриття або продовження кредитних ліній (майже 33 млрд гривень або 11,4%).
За підсумками 2012 року кожна четверта закупівля була відмінена або визнана такою, що не відбулася (24,5%), за даними МЕРТ. А за інформацією Держстату, у 2012 році частка відмінених процедур держзакупівель була меншою та дорівнювала 20,5%.
На думку експертів ЦПСА, остаточне з'ясування причин вказаних розбіжностей потребує фахового аналізу із боку спеціалістів Держстату, МЕРТ та незалежних експертів.
"Виникає підозра, що від чверті до однієї п'ятої всіх державних закупівель були приховані органами державної влади та замовниками від контролю громадськості та навіть уваги відповідних контролюючих органів. Це створює безпрецедентний простір для корупційних зловживань", - заявив директор ЦПСА Віктор Таран.
21-05-2013, 14:56
0
1 488