Стаття про історію бізнесу мільярдера Петра Порошенка вийшла у квітневому номері Forbes: нардеп і колишній співвласник Корреспондент.net розповів про свій перший мільйон і кондитерську імперію Roshen.
Розповідаючи про те, як йому вдалося заробити перший мільйон, Порошенко згадав, як у 1986 році, коли він повернувся з армії, був прийнятий закон про приватну трудову діяльність.
"Пізніше підприємствам дозволили самостійно займатися зовнішньою торгівлею, були прийняті закони про малі підприємства, про кооперацію. Кожен з цих законів відкривав переді мною зовсім нові перспективи. Я був на вістрії", - розповів він.
Порошенко зізнався, що у нього був перший номер свідоцтва про приватну трудову діяльність, який він отримав на консультаційні послуги у Печерському райфінвідділі. Потім у Порошенка було одне з перших малих підприємств України, яке називалося Центр сервісу.
"В університеті у нас було понад 90 курсів у програмі. І головне, що нас відрізняло, - нас вчили вчитися. Ми знали, як виставляти акредитиви, як відкривати і підписувати контракти, які прописувати вимоги, арбітражні застереження. Ми володіли унікальними знаннями, щоб консультувати підприємства, які хотіли вийти на зовнішні ринки", - пояснив Порошенко, додавши, що це були різні підприємства - металургійні заводи, управління будівництва електростанцій, оборонні підприємства.
За словами бізнесмена, він з партнерами робив для таких компаній аналіз зовнішніх ринків, а також допомагав укладати контракти, брали при цьому 0,5-1,5% від суми контракту.
"Я був першим, кому університет надав право вільного відвідування лекцій. Це було дуже відповідально. Тому що варто було здати один іспит на четвірку, і ти позбавлявся цього права. Зате на п'ятому курсі у мене з'явилася можливість купити легально зароблену Волгу. Тоді студент на Волзі - це було щось надзвичайне", - розповів Порошенко про бізнес, який приніс перший мільйон.
У той же час, говорячи про Вінницьку кондитерську фабрику, він повідомив, що коли прийшов туди, "у неї склади були забиті продукцією, і весь колектив перебував у відпустці за свій рахунок. І це не було державне підприємство".
У структурі Roshen немає приватизованих фабрик, запевнив нардеп. Всі фабрики були орендними, їх приватизували ще "червоні директори" і трудові колективи. "Ми купували їх на вторинному ринку або в процесі банкрутства. Люди приходили і просили - ми півроку сидимо без роботи, у нас немає грошей", - сказав він Forbes.
Він вважає, що FMCG - це не зовсім чіткий сектор, і половина радянських кондитерських фабрик, розташованих на території України, збанкрутували.
Відповідаючи на запитання, скільки тоді коштували кондитерські фабрики, Порошенко сказав: "Десятки мільйонів доларів. Це були великі гроші. За Вінницьку ми заплатили $ 7 млн, притому що Полтавський ГЗК коштував тоді $ 5 млн. Гірничо-збагачувальні комбінати в Донецьку коштували $ 5-8 млн. Тільки до них ніхто не допускав".
Також він розповів, що мав контрольний пакет у створеній в 1993 році компанії Укрпромінвест.
Говорячи про назву Roshen, він сказав, що сам придумав назву. "Сказав дружині, вона мене підтримала. Я прийшов на підприємство і запропонував назву Roshen. Всі стали на диби, мовляв, це не брендове ім'я, воно нічого не означає. Я запитав, а що означає Nestle? Це означає гніздо, але ні у кого таких асоціацій не виникає. Давайте відразу ставити перед собою амбітні цілі", - пояснив бізнесмен.
Відповідаючи на запитання, чи є у компанії потенційні покупці, Порошенко заявив: "Ходять. Але батьківщина, Roshen та принципи не продаються".
Як повідомлялося, український мільярдер Порошенко продав частку в журналі Корреспондент, сайті korrespondent.net і радіостанції Наше радіо. Єдиним власником цих активів залишиться його партнер, медіагрупа United Media Holding.
1-05-2013, 12:30
0
2 809