Цього літа фахівці прогнозують аномальну спеку. Україна поступово перетворюється на субтропічну країну, переконують метеорологи, влітку ставатиме дедалі спекотніше. Пори року змінюватимуться різко, опадів побільшає і вони стануть інтенсивнішими.
Згідно з дослідженнями кліматологів, глобальне потепління позначиться і на майбутньому літньому сезоні. Нинішнє літо буде спекотним і довгим.
"Точні прогнози зробити складно, але, найімовірніше, це літо буде спекотніше за торішнє. Про його настання ми зможемо сказати, коли середньодобова температура перевищить позначку +15 С", – вважає заступник начальника Українського гідрометцентру Анатолій Прокопенко.
У жовтні можна буде купатисяЗа словами Анатолія Прокопенка, найтеплішими місяцями будуть липень і серпень: "У цей час будуть періоди дуже високої температури: до 38 градусів тепла, а місцями навіть до 40-41 градуса вище нуля. Але очікуємо сильні грози і зливи. Можемо навіть зібрати два врожаї: у серпні та вересні", – прогнозує метеоролог.
За твердженням синоптиків, в Україні клімат змінюється у бік потепління, і не виключено, що температура приблизно +25 С протримається й у жовтні. У цей період, ймовірно, вода в річках і морі буде ще теплою, отож можна буде навіть купатися.
- Найближчі 100 років у нас ставатиме дедалі тепліше, – наголосила експерт-кліматолог, начальник відділу стратегічного планування Держагентства екоінвестицій Ірина Трофімова. – Така зима, як минула, із середньою температурою до восьми градусів морозу і різким похолоданням наприкінці лютого або навіть у березні, буде нормою. А спекотні періоди влітку будуть дедалі довші. У той самий час головною тенденцією можна вважати мінливість погоди – різкі перепади температур вже стають нормою. Крім того, збільшиться кількість та інтенсивність природних катаклізмів. Влітку варто чекати сильних злив із градом, восени – дощів, а взимку або навесні – снігопадів. Як наслідок, нас чекають часті паводки.
Аномальна спека буде нормоюКліматолог Світлана Краковська стверджує, що у липні засухи варто чекати на півдні та сході, а західні та північні області заливатиме: "Температура повітря, особливо у липні, підвищиться до +40-+41 С. До речі, це взагалі тенденція: якщо раніше таку температуру вважали аномальною, то за наступні 30 років вона ввійде в норму".
У науково-дослідному гідрометеорологічному інституті вважають, що чим далі, тим дедалі більше осінь нагадуватиме літо.
За словами експертів, такі зміни в кліматі складно назвати позитивними. Головна тенденція – погода змінюватиметься різко і швидко, а опади будуть частішими та інтенсивнішими.
Минуле літо було найспекотніше в Україні за всю історію метеорологічних спостережень. Аномально висока температура трималася кілька тижнів і досягала в деяких регіонах +41. (Надія БУДНА)
Коментар фахівцяКритична межа буде перевищена через 18 роківАндрій НІКОЛАЄВ, директор навчально-наукової геофізичної обсерваторії ЧНУ:
– Ми здійснили аналіз клімату в Чернівцях за останні 135 років, і зробили висновок: вплив глобального потепління почався з 1989 року і триває вже майже чверть століття. За цей період середня річна температура повітря у місті підвищилася на 0,94-1,26 градуса. Внаслідок потепління почали зміщуватися часові межі кліматичних сезонів, зокрема весняного і літнього. Якщо середня річна температура повітря зростатиме надалі на 0,04 градуса, то критична межа у два градуси на території Чернівецької області буде перевищена орієнтовно через 18 років, тобто у 2029-2030 роках.
Також за останні 25 років річні суми опадів на 12 відсотків перевищували багаторічну норму. Окремо можна виділити період 2005-2011 років, протягом якого опади перевищували середню річну норму на 28 відсотків.
25-04-2013, 10:00
0
2 954