В українських аптеках продаються ліки, які були закуплені на тендерах для онкохворих. Про це йдеться в сюжеті програми "Гроші", пише ТСН.
Журналісти в рамках розслідування купили упаковку такого препарату. Про те, що ліки виявилися тендерними, підтвердив колишній офіційний дилер європейської фармкомпанії постачальника ліків. Крім того, виробник препарату також повідомив, що ліки з цією серією були тендерним. Хоча, 30% всієї партії на початку року і потрапили в вільний продаж до аптек, на час закупки програмою "Гроші" тендерні ліки офіційно в столиці не продавалися.
"Я особисто перевіряла. Легально цих ліків вже немає в наявності. В аптеках може бути або контрабанда, або тендерний препарат. Це однозначно", - повідомила представник іноземної фармкомпанії.
В МОЗ підтверджують, що цими ліками за бюджетні гроші забезпечили всі лікарні. У той же час у відомстві не виключають, що куплена журналістами упаковка потрапила в аптеку саме з київського онкологічного центру.
Зазначимо, в минулому році центр був забезпечений понад півтора тисячами одиниць даного препарату, що складає чверть ліків, закуплених на всю країну. В Міністерстві радять звернутися безпосередньо до головного лікаря закладу аби перевірити чи не їхня це упаковка, проте в онкоцентрі про торгівлю ліками говорити не хочуть.
У той же час журналісти перевірили чек, який видавався з онколіками. Примітно, що в чеку не вказана конкретна назва препарату, що є протизаконно, а лише вказана група, до якої він належить. До того ж група ліків, куплених журналістами не збігається з групою, яка вказана в чеку. Зокрема, препарат є онкологічної групи, а згідно з чеком - неврологічної.
По великому рахунку, за таким чеком не вдасться навіть довести, в якій саме аптеці куплені ліки. В державні службі контролю лікарських засобів показані чеки з аптек, які продають тендерні ліки, вважають грубим порушенням. Проте, чиновники вважають, що якщо хворому продадуть тендерні ліки, то це півбіди. Біда, якщо люди "гробитимуть" своє здоров'я неякісними медикаментами.
"Якщо в пацієнта виникне сумнів щодо якості лікарських засобів… наявність чеку є підтвердженням того, що саме цей лікарський засіб був придбаний саме в цьому аптечному закладі. В цьому випадку фактично не можливо встановити який лікарський засіб був придбаний в цьому аптечному закладі", - пояснює директор департаменту держрегулювання торгівлі лікарськими засобами Державної служби контролю лікарських препаратів Олександр Кропивний.
Колишній дилер європейської фармкомпанії розповідала про схеми "онкомафії". За її словами, зазвичай, лікарі виписуючи рецепт, направляють хворого в конкретну аптеку. Цей факт аргументовано довів Олексій Савченко, який кілька років лікував свою, нині вже покійну, матір в київському онкоцентрі.
Каже, що все купував сам, так як лікар його направив в конкретну аптеку, а в історії хвороби було написано зовсім інше. Зокрема, на його матері списали препаратів на майже 8 тисяч гривень.
В Міністерстві охорони здоров'я про перепродаж державних ліків і про те, що вони не видаються хворим, знають. Однак чиновники вірять документам, по яким все гаразд. "Міністерство закупило данні препарати і розподілило його в облздрави", - зазначила начальник управління державних закупівель МОЗ Галина Довганчин і додала: "Для того, щоб виключити факт перепродажу даних препаратів, Міністерство видало наказ, що керівники медзакладів повинні наносити на отримані препарати відповідні позначення "Закуплено за бюджетні кошти".
Нагадуємо, 10 українців щогодини помирають від раку. За статистикою, кожен четвертий чоловік і кожна шоста жінка мають злоякісні пухлини.
23-04-2013, 17:12
0
2 478