22 березня православні відзначають Сорок святих – День пам’яті мучеників севастійських, які прийняли жорстоку смерть за віру біля озера Севастійського.
У IV столітті імператор Лікіній видав указ, спрямований проти християн. В одному з полків, розташованих у вірменському місті Севастії, воєвода переконував воїнів зректися віри і поклонитися язичницьким богам. Та вони були непохитними.
Тоді їх кинули у в’язницю, а потім завели в холодне Севастійське озеро, яке за ніч вкрилося льодом. Один із воїнів не витримав страждань і вийшов із води, але на березі впав мертвим. Вночі озеро осяяло дивовижне світло. Над головою кожного воїна засяяв німб. Тоді один із наглядачів, вражений цим дивом, зі словами: "І я християнин!" зайшов в озеро. І їх знову стало 40. Вранці кати повиймали замерзлих і подобивали їх важкими молотами. Свята церква канонізувала сміливих воїнів, яких було 40.
На Сорок святих влаштовували свято зустрічі птахів. Вважали, що цього дня з вирію повертається 40 видів пернатих. Господині пекли печиво у формі пташок із дзьобами, крилами, хвостиками і клали його на бублик, ніби на гніздо. Очі пташкам робили з родзинок або калинових ягід. Печиво обливали медом чи цукровою поливою. Печиво іменували назвами птахів: жайворонки, буслики, сороки…
Хлопці та дівчата, тримаючи в руках випечених пташок, весело бігали селом.
На Сорок святих дівчата частували хлопців 40 варениками із сиром, щоб вийти заміж. Хлопці ж дарували дівчатам любисток, щоб ті їх любили.
Хоч цей день і вважали провісником весни, але старі люди казали, що ще можуть бути 40 приморозків і 40 святих ще можуть 40 лопат снігу кинути.
Народні прикмети:
- Якщо на Сорок святих опади і мало сонця – не буде весняного паводку, влітку – тривалих злив, а осінь видасться сухою та погідною.
- Якщо цього дня тепло, то утримається гожа днина, а холодно – бути 40 морозам.
- Цього дня лічили лисих чоловіків у селі: скільки нарахують, стільки ще буде морозів.
- Якщо хмарно і мороз, то невдовзі буде тепло і можна буде сіяти.
- Яка погода на Сорок святих, така буде й у Петрівку.
- Дружно тане сніг – до активної повені й буйних трав.
- На Сорок святих – погода, то на гречку урода. (Н. Будна)
22-03-2013, 13:20
0
4 695