Україна веде переговори з Росією про створення двостороннього консорціуму з управління українською газотранспортною системою, не сподіваючись більше на Євросоюз.
Про це пише газета "Комерсант-Україна" з посиланням на свої джерела.
Джерело в "Газпромі" розповіло, що Росія й Україна приступили до переговорів про створення двостороннього газового консорціуму, а джерело в українському Міненерго підтвердило, що це питання обговорювали минулого тижня віце-прем'єр Юрій Бойко і голова правління "Газпрому" Олексій Міллер, а цього тижня обговорення продовжать.
За словами співрозмовника в "Газпромі", Україна зажадала, щоб майбутній консорціум був створений на паритетних засадах і не володів, а лише управляв ГТС.
"Нам сказали, що в договорі повинен бути зафіксований принцип, за яким ми повинні транспортувати не менше 60 млрд кубометрів газу на рік і гарантовано оплатити послуги з транзиту на суму $ 2,2 млрд", - сказав співрозмовник.
Джерело зазначило, що сторони поки обговорюють, чи буде застосовуватися принцип ship-or-pay (постачай чи плати), а також можлива відмова української сторони від принципу рівного доступу до ГТС, закладеного в її угоді з Енергетичним співтовариством.
Росія наполягає, що вирішувати, як і чий газ буде прокачуватися, повинен майбутній консорціум. Ціна газу для України при цьому повинна бути знижена до $ 280 за тисячу кубометрів.
"Питання про інтеграцію України у Митний союз як спосіб зниження ціни газу вже не стоїть", - запевнив співрозмовник видання.
Офіційно сторони не коментують переговори. Але джерело в Міненерго пояснило, що Україна змушена піти на створення консорціуму без участі європейської сторони.
Це спричинене тим, що у Європейському банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) посилили умови видачі кредиту на модернізацію ГТС.
"Щоразу виникають усе нові й нові умови, і Україна розцінює це як прагнення затримати видачу кредиту", - сказав співрозмовник газети.
Він також відзначив виникнення труднощів із поставками газу з Європи.
"На переговорах із Єврокомісією ми не можемо домогтися елементарних речей: щоб нас, як членів Енергетичного співтовариства, захистили від обхідних російських газопроводів, щоб Словаччину елементарно переконали виконувати у відношенні нас правила самого ж ЄС і дозволити реверсне прокачування газу", - сказав співрозмовник із Міненерго.
За його словами, після введення South Stream ймовірні втрати України у транзиті можуть становити 35-45 млрд кубометрів газу в рік.
За даними видання, 19 січня ЄБРР спрямував Міненерго умови надання кредиту, згідно з якими для виділення $ 308 млн необхідне підписання угоди про проведення багаторічної програми реформ, поновлення співпраці з МВФ, ухвалення Кодексу газових мереж, у якому буде зафіксовано принцип рівного доступу до ГТС і механізм установлення недискримінаційних тарифів на використання ГТС тощо.
11-02-2013, 10:55
0
1 535