Український уряд зіткнувся з серйозними труднощами у реалізації стратегії щодо зниження залежності від російського газу.
Вчора прем'єр-міністр Микола Азаров заявив, що Туреччина досі не дозволила транзит зрідженого газу, для прийому якого в Україні збираються будувати LNG-термінал.
А джерело "Коммерсант-Украина" у Міненерго розповіло про проблеми з постачаннями газу з Азербайджану.
Вирішення цих проблем вимагає перегляду початкових планів, відзначають експерти. Проект LNG-терміналу є ключовим для реалізації намірів уряду щодо диверсифікації постачання газу. Завдяки йому планується перевалювати 10 млрд кубометрів на рік. Приблизна вартість проекту - 846 млн євро. Чверть цієї суми повинні складати державні кошти.
Раніше Україна уклала угоду з Азербайджаном про імпорт 10 млрд кубометрів газу в рік на першому і до 20 млрд кубометрів на другому етапі співпраці. У прес-службі Кабміну та Міненерго від офіційних коментарів відмовилися. Джерело видання в Міненерго розповіло, що Туреччина не тільки перешкоджає проходженню танкерів через Босфор, але і постачанню каспійського газу.
"У Азербайджану були плани з будівництва газопроводу і перевалочного терміналу на березі Чорного моря для експорту свого газу по морю. Але Туреччина не погоджується на проходження суден через Босфор в обох напрямках. Це робиться для того, щоб змусити Азербайджан направити всі вільні обсяги палива по Трансанатолійскому газопроводу, який пройде по її території. Тому перспективи будівництва азербайджанського трубопроводу і терміналу на березі Чорного моря виглядають досить примарними",- говорить співрозмовник.
Директор Інституту енергетичних стратегій Дмитро Марунич відзначає, що до 2025 року потенціал Азербайджану з експорту газу складе 40 млрд кубометрів у рік. Навіть з урахуванням повного завантаження Трансанатолійского газопроводу і постачань в сусідні країни в Азербайджану залишиться резерв майже в 10 млрд кубометрів, і можна було б переконати Баку продавати паливо Україні, відзначає експерт.
"Добитися від Туреччини дозволу на прохід суден теж цілком реально. Питання, думаю, не стільки в неможливість реалізувати проект, скільки в якості українських переговірників. Команду, яка займається LNG-терміналом, потрібно посилювати",- упевнений провідний експерт енергетичних програм Центру ім. Разумкова Володимир Омельченко.
5-02-2013, 12:06
0
1 575