Курс євро на табло обмінників росте вже третій місяць поспіль. Спочатку незначно – на кілька десятих копійок, а останні тижні – швидкими темпами. Першого лютого на міжбанку курс євро перетнув 11 гривень на 14 копійок. Відтак днями подібного курсу варто очікувати й у чернівецьких банках та обмінних пунктах.
Втім, це ще не межа, кажуть експерти. Найсміливіші прогнози – зростання євро до 12 гривень і впродовж усього 2013 року.
Деякі аналітики навпаки зазначають, що стійкого високого курсу від євро не варто очікувати. Нинішнє стрімке зростання може змінитися його падінням, оскільки в кількох країнах єврозони нині спостерігається нестабільне становище з високим рівнем безробіття та ймовірним подальшим зниженням рівня економіки. Втім, євровалюта й раніше відзначалася нестійким курсом із різкими коливаннями.
Як високо сягне євровалюта і як довго вона там протримається? Володимир КОЗМЕНКО, голова Чернівецького осередку Української асоціації європейських студій:Подорожчання євро в нашій країні має кілька причин. По-перше, вона надолужує втрачені раніше позиції. По-друге, дещо слабне долар перед євро на світових ринках.
Але основна причина – це позитивні якісні зміни в Європі. В Євросоюзі організували чудову кампанію з відновлення економічного зростання. Відтак євровалюта реагує на економічне пожвавлення.
У нашій країні, як завжди, є свої причини до зміни курсів валют. Гадаю, якісь сили – чи комерційні банки, чи Нацбанк – підігрівають пожвавлення попиту населення до євро. І таким чином піднімається його курс.
Що саме зараз підвищує курс євро і як довго він протримається, буде відомо згодом. Це залежить від того, чи це об’єктивні причини, чи штучні. Якщо протримається два-три місяці, значить у цьому зацікавлена Європа. Бо надто сильна власна валюта нікому не вигідна, відтак і Європі не вигідне сильне євро, бо це вдарить по експорту. Їм, навпаки, щоб підсилити експорт, потрібно, щоб був сильніший долар.
Якщо ж невдовзі курс євро швидко піде на зниження – значить причини штучні й мають українське коріння. За словами експерта, об’єктивна межа курсів валют – 1,35 долара за євро (сьогодні – 1,32-1,33). Якщо ця позначка наближатиметься до 1,4, то курс неодмінно знову знижуватиметься.
Втім, доки працюють об’єктивно-європейські чи штучно-українські причини, високий курс євро швидко позначиться на наших цінах. Чернівецькі продавці щоразу при подорожчанні іноземної валюти запевняють, що за товар їм із покупців доведеться брати більше гривень. Адже чимало товарів на українських полицях – побутова техніка, хімія, будівельний асортимент, запасні складові до рідного виробництва, харчі, одяг, обладнання тощо – закуповують за кордоном. (Ліна НАГІРНЯК)
5-02-2013, 10:03
0
2 518