Угорці України глибоко обурені мовним законопроектом опозиції й занепокоєні фактом появи такої законодавчої ініціативи у вищому законодавчому органі країни, заявив народний депутат, голова Демократичної спілки угорців України Іштван Гайдош.
Як повідомляється, 17 січня, на засіданні Президії Демократичної спілки угорців України, учасники засідання ухвалили звернення з приводу реєстрації у Верховній Раді України проекту Закону України Про функціонування української мови як державної та порядок застосування інших мов в Україні, пише УНІАН.
Зокрема, за словами Гайдоша, на засіданні прозвучало, що поданий на розгляд Верховної Ради України народними депутатами України Яворівським В.О. (ВО Батьківщина), Матіос М.В. (Політична партія УДАР Віталія Кличка) і Фаріон І.Д. (ВО Свобода) документ без перебільшення є "унікальним" в українській законодавчій практиці. Адже суспільство отримало документ, низка положень якого суперечить не тільки Конституції та міжнародно-правовим зобов'язанням України, а й здоровому глузду.
Голова ДСУУ відзначає, що законодавчі пропозиції, які містяться в цьому законопроекті, несуть в собі загрозу порушення основоположних культурних, соціальних і політичних прав громадян України – осіб, що належать до національних меншин, порушують їхні конституційні права, націлені на позбавлення їх існуючих можливостей задоволення своїх національно- культурних потреб, в грубій формі ігнорують міжнародно-правові зобов'язання України щодо захисту прав людини, в т.ч. осіб, які належать до національних меншин.
Президія Демократичної спілки угорців України наполягає, що, обґрунтовуючи свою спробу встановлення тотального одномовності автори законопроекту вдаються до прямої фальсифікації змісту текстів основоположних державних документів. "Так, у преамбулі стверджують, що "Україна була проголошена й створена як суверенна національна держава" фактично заперечуючи державно-творчу роль і місію понад 10 мільйонів громадян, які в етнічному сенсі вважають себе належними до інших національностей, звівши їх статус до іноземців, а їх культуру-мову до культури-мови іноземних народів ", - додав Гайдош.
Він також вважає, що депутати-розробники законопроекту фактично встановлюють новий, не передбачений Конституцією обов'язок громадян, а саме щодо знання української мови. Осіб, які не володіють нею, або володіють в неналежному обсязі, пропонують обмежити не тільки в доступі до певних професій, але також у виборчих правах.
Гайдош також повідомив, що учасники засідання констатували, що автори законопроекту, порушуючи вимоги низки статей Конституції України, вдаються до звуження змісту та обсягів прав громадян-осіб, що належать до національних меншин. Це стосується, зокрема, прав на отримання середньої освіти на рідній мові, діяльності ЗМІ на мовах меншин тощо.
Особливо прикрим вважаємо той факт, що серед ініціаторів цього документа, окрім представника відомої своєю схильністю до політичного екстремізму й ксенофобії ВО Свобода, є й народні депутати, які представляють політичні сили, які позиціонують себе як демократичні й палко підтримують євроінтеграційний курс України ", - додав нардеп.
19-01-2013, 18:30
0
1 505