На табло валютних обмінників помітне незначне здешевлення гривні.
Американська валюта трохи подорожчала: 16 січня 2013 року касири в обмінниках у людей купували долар за 8,08-8,11 гривень. Хоча кілька днів тому в декотрих комерційних банках його оцінювали у 7,99 гривень.
Євро днями також стрибнув. Спочатку аж на 12 копійок євровалюта подорожчала на міжбанку, а через кілька днів курс виріс і в наших фінансових установах. Сьогодні євро люди можуть здати вже за 10,8 гривень.
Що це: звичайне коливання, до якого повинні звикнути українці, але ніяк не можуть чи очікувана і давно обіцяна експертами девальвація рідної гривні?
Президент аналітичного центру Олександр ОХРІМЕНКО пояснив: "Зниження курсу гривні сталося через те, що Національний банк виконує рекомендацію Міжнародного валютного фонду – робить курс гнучким. Зверніть увагу, гривня дешевшає, але не набагато. Це нормальна девальвація. І гривня після зниження може знову зрости. Гнучкий курс означає, що вона буде зростати і падати увесь 2013 рік. Треба звикати до гнучкого курсу".
Богдан СТОРОЩУК, кандидат економічних наук, доцент кафедри економічної теорії та менеджменту економічного факультету ЧНУ:
-Долар мусить вирости, а гривня мусить впасти.
Цього року бачимо два варіанти розвитку подій. Перший: повільна, але контрольована девальвація гривні вже найближчим часом. До 8,8-9 гривень за долар. Це є нормально і добре для України. Адже стимулюватиметься власне виробництво, експорт. Сполучені штати здешевленням власної валюти десятки років боролися з дешевим японським імпортом. Далі підтримувати гривню так як це відбувалося минулими роками, Нацбанк вже не може. Тож наразі просто необхідно поволі попускати гривню.
Другий варіант: гривня девальвує пізніше – наприкінці нинішнього року – на початку 2014, але швидко і різко.
Наша проблема – у залізній стабільності національної валюти, яка була останні кілька років. Насправді, відпускати гривню потрібно було ще два роки тому: по трохи – на 5-10 відсотків у рік. Нині ми би на коливання гривні вже не звертали би жодної уваги.
Уряд і Нацбанк повинні підвищувати довіру населення до власної валюти. Люди мають відвикнути від долара, як символу стабільності і гарантії. Насправді долар також не стабільний, він також дешевшає. Для споживача за великим рахунком не важливо скільки коштує долар. Головне щоб було співвідношення наших доходів до цін на товари та послуги.
17-01-2013, 10:15
0
3 358