Експерти російського рейтингового агентства РІА Рейтинг вважають, що економічна ситуація в Україні стає все більш складною й ситуацію можна врятувати прийнявши найближчим часом рішення про керовану девальвацію гривні.
"З одного боку, виникла необхідність вирішення питання девальвації національної валюти для порятунку реального сектору економіки й, відповідно, платіжного балансу, а з іншого боку, необхідно не допустити краху банківської системи", - йдеться в коментарі агенції.
На думку експертів, більш прийнятним виглядає сценарій м'якої девальвації гривні, однак ресурсів і часу у влади України для цього стає все менше й менше. У разі подальшого затягування вирішення валютного питання, йдеться в коментарі, ситуація може почати розвиватися за білоруським сценарієм зразка 2011 року.
Азаров упевнений у стабільності гривні
ВВП в третьому кварталі знизився на 1,3% по відношенню до аналогічного періоду минулого року. Дефіцит зовнішньої торгівлі товарами й послугами за підсумками дев'яти місяців - 6,5 млрд. дол Золотовалютні резерви скоротилися за 10 місяців поточного року на 4,5 млрд. дол, або на 14,4%, причому майже половина зниження припала на жовтень, зазначають експерти.
Криза банківської системи України, вважають експерти, загрожує через можливу некеровану девальвацію гривні. "Це пов'язано з тим, що сукупні валютні зобов'язання банківського сектора помітно перевищують валютні активи. Тож у разі сильної девальвації гривні українські банки будуть фіксувати значні збитки від валютної переоцінки. Причому у найбільших системоутворюючих банків негативна валютна позиція ще більша", - сказано в публікації.
Ще однією ілюстрацією наближення банківської системи України до кризи, вважають російські експерти, є ситуація зі ставками: з початку року ставки по депозитах для фізичних осіб вже виросли на 1,5-4%, незважаючи на те що в країні спостерігається дефляція. На 1 листопада середня ставка по депозитах у гривні на термін більше 1 року складала близько 21%. Цілий ряд великих банків пропонує ставки на рівні 27-30% у гривні й понад 10% у доларах і євро.
При цьому багато банків пропонують більш високі ставки по короткострокових (1-3 місяці) депозитами, ніж на вклади з тривалим терміном. Міжбанківські ставки також демонструють очевидну тенденцію до зростання. "Все це свідчить про серйозні проблеми з ліквідністю й про високі девальваційні очікування як населення, так і банків".
1-12-2012, 16:25
0
1 486