Україна стала європейським лідером за обсягом тіньової економіки, випередивши весь Євросоюз і навіть Росію. Такі наслідки масової корупції, всесилля фіскальних органів і поганої історії, пише журнал Корреспондент.
Згідно з розрахунками професора Лінцзького університету Фрідріха Шнайдера, якими користуються у своїй роботі впливові і всесильні Світовий банк і Міжнародний валютний фонд, частка тіньової економіки в Україні б'є європейські рекорди, склавши в 2011 році 44,1% від офіційного ВВП.
Водночас Міністерство економічного розвитку і торгівлі України дає свою оцінку - 34% від ВВП за 2011 рік.
Видання пише, що навіть приблизні підрахунки дозволяють зробити висновок: через найвищий в Європі рівень тінізації ринку український бюджет недоотримує мільярди гривень, необхідні в розпал економічних негараздів. Шнайдер бачить кілька причин українського тіньового "дива".
"Основні причини - відсутність справжньої ринкової економіки. Культура хабарництва і кумівство, а не вільна конкуренція, диктують свої умови. Тіньова економіка - це спосіб бізнесу звільнити себе від корупції та тиску влади", - говорить він Корреспонденту.
Журнал вказує і на той факт, що в минулому році, за оцінками Transparency International, Україна в цьому показнику опустилася на 152-е місце між Угандою і Таджикистаном - і тому, хто вирішить сумлінно віддати державі всі належні податки, доведеться серйозно попітніти.
Згідно з розрахунками Світового банку, співвітчизники витрачають на сплату податків в середньому близько 491 години на рік. Навіть у сусідній Молдові на це йде більш ніж удвічі менше часу - 220 годин, не кажучи вже про те, що швейцарцям достатньо 63 годин, щоб виконати всі необхідні формальності.
Крім того, аналітики називають ще одну причину, яка змушує бізнес уникати сплати податків, - використання високопоставленими чиновниками бюджетних грошей на купівлю дорогих автомобілів, меблів, готелів, оплату розкішних ремонтів та багато чого іншого.
Спостерігаючи за тим, як зібрані податки стають жертвою нецільового використання, бізнесмени можуть вважати, що отримали моральне виправдання для того, щоб піти в тінь, вважає засновник і генеральний директор інвестиційної компанії Dragon Capital, чех Томаш Фіала.
"Залежно від політичної кон'юнктури частина підприємців повертають ПДВ, тоді як частина - ні", - додає ще один помітний штрих до картини української дійсності Фіала.
23-11-2012, 13:10
0
1 696