Cьогодні, 12 липня, православні та греко-католики відзначають свято апостолів Петра і Павла. Петро і Павло були учнями Ісуса Христа.
За євангельським переказом, апостол Петро був старшим братом апостола Андрія. До зустрічі з Христом мав ім’я Симон. Разом з братом вони заробляли на хліб, ловлячи рибу. Апостольське ім’я Петро – з грецької "камінь", "скеля" – дав йому Христос, коли покликав слідувати за собою. Тому апостол Петро за церковною традицією дійсно сприймається як той камінь, на якому була заснована Церква.
Апостол Павло в ім’я Ісуса здійснював чудеса, засновував церкви. Жодний з апостолів, як вважає Церква, не виголосив стільки промов, не залишив стільки послань, як апостол Павло.
День пам’яті апостолів Петра і Павла –одне з найбільших християнських свят. До нього готувалися заздалегідь: білили хати, оздоблювали рушниками хати, прибирали господарство. Вранці йшли до церкви, а повернувшись, розговлялися мандриками – спеціальними пампушками, які пекли з пшеничного тіста, яєць та сиру. Сама назва печива виникла від того, що в своїх мандрах Петро з Павлом харчувалися "мандриками".
Кажуть, що у цей день зозуля перестає кувати, тому що, за народним повір’ям, вкрала у Святого Петра мандрик і подавилася. Якщо ж зозуля кує після Петра – це віщує нещастя.Петра вважають захисником рибалок.. Тому колись рибалки молилися йому, усією громадою збирали гроші на свічки, які ставили у церкві до ікони святого.
А ще Петро має ключі від воріт до раю, тому його так вшановують.
Зі святом Петра і Павла пов’язані такі народні прикмети: "Як на Петра дощ, гнитиме картопля. Якщо один – врожай буде непоганий, два – добрий, а три – багатий". "Як на Петрів день спека, то на Різдво мороз". "Коли на Петра сльота, влітку буде багато болота".
12-07-2012, 10:41
0
3 384