Торішнє опитування, проведене Інститутом Горшеніна, засвідчило: більше третини українців (38,4%) виступають за поновлення смертної кари у разі тяжких злочинів проти особи. А після кричущого випадку із зґвалтованою і спаленою жертвою трьох чоловіків Оксаною Макар, ймовірно, чи не кожна небайдужа до цієї справи людина подумки побажала кривдникам дівчини смерті. Такими настроями не могли не скористатися комуністи, які й без того щосесії реєструють законопроект про страту особливо небезпечних злочинців, посилаючись на відповідний пункт у своїй програмі. А цьогоріч у них навіть формальний привід для цього з'явився. Головна мета поданого ними законопроекту – "посилення кримінальної відповідальності за особливо тяжкі злочини – умисного вбивства за обтяжуючих обставин". Чи можливе повернення в Україні смертної кари і коли, з'ясовував ТСН.ua.
"Нам на кожній зустрічі надходить маса записок, приміром, із 100 записок у 17 є вимога запровадити смертну кару. Окрім випадку із Оксаною Макар, наведу інший приклад. Нещодавно в Бердянську вийшов з тюрми чоловік, який ґвалтував жінок в особливо жорсткій формі, одна з цих жінок померла. І після виходу на волю він зґвалтував 10-річну дитину! Тобто для нього цей термін не став повчальним. Для таких людей потрібна смертна кара", - зазначає автор законопроекту комуніст Євген Царьков.
Він наводить сумну статистику: якщо, приміром, у 1986 році в УРСР було скоєно 1420 вбивства, то у 2001 – 4905. За 20 років в Україні було вбито 31 тисячу людей. На зауваження про те, що відсутність смертної кари є обов'язковою умовою для перебуванні держави в Раді Європи, і що саме це стало однією з причин скасування смертної кари в Україні, - у комуніста також є виправдання.
"78 країн відмовилися від смертної кари, 80 – не відмовилися. Серед них – Сполучені Штати Америки, у них лише у двох штатах заборонена смертна кара. Вони другі у світі за виконанням вироків із смертельним кінцем. І друга країна – це Японія. Там також не скасована смертна кара. Всі оглядаються на Раду Європи. Але ж у Венеціанській угоді, підписаній Верховною Радою (щоправда УРСР), говориться про те, що ми маємо право за необхідності поновлювати тимчасово цю статтю. Ніяких санкцій щодо нас не буде. Сьогодні, ви знаєте, навіть у Норвегії замислилися над цим – адже Брейвіку за всією сукупністю статей дають максимум 14-15 років.", - нагадує Царьков.
Нардеп-член комітету у закордонних справах Андрій Парубій – проти повернення смертної кари і вважає, що провести цю ініціативу комуністам не вдасться.
"Я до того питання глибоко відношуся: Бог дав життя, і людина не має права відбирати це життя. А ініціатива комуністів – це спроба зробити на останніх подіях дешевий піар. Відомо багато прикладів, коли людина була несправедливо засуджена. Життя – це надто важлива річ, щоб з нею так вчиняти", - вважає Парубій.
Регіонал Михайло Чечетов частково погоджується з Парубієм, утім в цілому ініціативу комуністів не відкидає.
"В принципі питання у контексті останніх подій заслуговує на увагу. Питання лише – коли. Навіть в демократичній Америці у деяких Штатах є смертна кара. Тому я би проголосував. Але лише у тому випадку, якби у нас була 100-відсоткова впевненість у справедливості вироків судів. Та оскільки є великі сумніви щодо йього, тому я б спершу підтягнув судову систему до досконалості, і коли у нас не буде помилок у вироках, тоді можна проголосувати, як в Америці. Зараз, на мій погляд, ціна помилки надто висока. Тому сьогодні голосувати не можна", - вважає Чечетов.
"Саджати треба, як в Америці, на 600 років" Колишній заступник міністра внутрішніх справ, нардеп Генадій Москаль вважає повернення до смертної кари неможливим, "бо ми знаходимося у центрі Європи", але пропонує інший вихід, як уберегти суспільство від особливо небезпечних злочинців – саджати не довічно, а на 200, 300 років, щоб вже напевно.
"Ми маємо почистити Кримінальний Кодекс, і за такі злочини, які викликають великий суспільний резонанс і де видно, що людина перетворюється на тварину і не має права більше знаходитися у суспільстві, – потрібно прибрати розпливчату норму "від 7 до 12 чи до 15 років ув'язнення". Потрібно чітко встановити – довічне ув'язнення. Щоб людина знала – їй не допоможе ні мама, ні тато, ні суддя. У судді не буде вибору. Треба змінювати УК в цілому, бо він є зараз розсадником корупції", - пояснює Москаль.
До того ж, на його думку, у таких випадках, як, приміром з ґвалтівниками Оксани Макар, потрібно також заборонити право на апеляцію упродовж 10 років."А не так як у нас – на 7 чи 10 день вже можна оскаржувати", - зауважує нардеп. А ще, на його думку, потрібно замінити поглинання одних статей іншими, на їх додавання (стосовно міри покарання). "Сьогодні ви скоюєте одну квартирну крадіжку – вам дають 5 років, скоюєте 150 крадіжок – також п'ять років. Тому що йде поглинання. Треба піти шляхом інших країн – додавання одного терміну покарання до іншого. Дивіться, як в Америці: засуджують на 345 років, 600 років. Явно людина стільки не проживе, але це вже гарантія, що людина ніколи не вийде на волю. Треба йти більш цивілізованим шляхом, ніж пропонують комуністи", - вважає Москаль.
В багатьох сучасних суспільствах смертна кара була скасована, в тому числі і в Україні. Страта вважається неприпустимою на території Ради Європи. Деякі країни скасували смертну кару за винятком особливих обставин, таких як, наприклад, зраду під час військових дій. В інших країнах смертна кара була скасована на практиці, але законодавчо все ще залишається вищою мірою покарання. Такі держави, як Китай, США та інші зберегли смертну кару за злочини, окремо визначені законодавством.
23-03-2012, 08:35
0
2 986