Дорогі покупки на суму від 150 тисяч гривень опинилися під пильною увагою фінансової розвідки. Нова редакція закону про протидію легалізації брудних грошей розширила повноваження Держфінмоніторингу, повідомляє ТСН.
Крім фінансових установ, закон дозволив контролювати торгівельні майданчики, що продають будь-які коштовні товари за готівку. Коли ж контролери добралися до автосалонів, спалахнув конфлікт. Продавці машин заявили, що їх змушують збирати та передавати інформацію про їхніх клієнтів.
Після новорічних свят серед автоторговців переполох. Близько десятка великих автодилерів отримали від Держфінмоніторингу вимогу передати інформацію про угоди купівлі-продажу та клієнтів, що придбали за останні півроку машини, дорожчі 150 тисяч гривень. Свою цікавість фінансова розвідка пояснила вибірковою перевіркою, що здійснюється на вимогу нового Закону про боротьбу з відмиванням брудних коштів.
"Це не є витвором нашої власної фантазії, - запевняє перший заступник голови Держфінмоніторингу Олексій Фещенко. - Це базується на вимогах міжнародних стандартів. Якщо це стосується наших сусідів, то директива вимагає взагалі, що усі угоди, які здійснюються на суму більше десяти тисяч євро за готівку, незалежно від того, є підозра чи ні, вона автоматично, така інформація, має передаватись до відповідних служб кожної країни".
В автодилерів новація розуміння не зустріла. Кажуть, що контролери не там шукають, бо вони автомобілі за готівку не продають. "Чомусь тягне перевіряти такі яскраві салони, - іронізує голова Всеукраїнської асоціації автоімпортерів та дилерів Олег Назаренко. - От туди, в тепло, їх тягне. Йти на мороз і отам перевіряти, на базарі, де продають ті ж дорогі автомобілі, але у підворотні за готівку, туди чиновників не тягне чогось на перевірку".
У Чернівцях працює один із найбільших авторинків на кордоні з ЄС. Щороку більше тисячі машин отримують тут нових власників. Продавці стверджують, що найчастіше розрахунок справді відбувається готівкою.
"Зараз у зв'язку зі світовою кризою з цим трошки важче, і йде, в більшості, розрахунок налічними грошима", - каже продавець на авторинку Ігор Маслей. Однак перевіряльників із Держфінмоніторингу тут не бачили.
"Ні, ні, може, десь із підприємцями і співпрацювали, но до адміністрації ніхто не звертався", - переконує виконуючий обов'язків директора МТК "Калинівський ринок" Олександр Карнась.
У фінансовій розвідці пояснюють, що до базарів просто руки не дійшли, проте неодмінно дійдуть. Щоправда, визнають у Держфінмоніторингу, перевірити всі операції купівлі-продажу бодай самих лише автомобілів нереально. А торговці зобов'язані повідомляти лише про підозрілих покупців. На тому і зійшлися з автодилерами, визнавши, що десь таки допустили "перегини на місцях". Тих, хто сумнівні операції приховує, обіцяють штрафувати. Хоча найчастіше покарання накладають майже символічне - до тисячі семисот гривень.
7-02-2012, 09:04
0
1 954