Сніг цьогоріч випав лише у січні, а за кілька десятиліть і взагалі може стати рідкістю, прогнозують науковці. Народний синоптик більш оптимістичний: погода повернеться у звичне для українців русло за 11 років.
Упродовж наступних трьох років спостерігатиметься "зсув сезонів", розповів нам Валерій Некрасов, дніпропетровський народний синоптик. "Починаючи з цього року, ми спостерігатимемо зсув сезонів: зима буде тривати з січня до половини березня, весна – з другої половини березня до кінця квітня. Літо - з травня по серпень. Осінь – з вересня по грудень. Сніг випаде знову лише у січні наступного року", - прогнозує Некрасов. За його словами, тенденція із зсуву пор року спостерігатиметься впродовж трьох років – 2011, 2012, 2013. Потім знову все стане на свої місця і упродовж 11 років ми будемо мати звичайне тепле літо і холодну сніжну зиму. "Такі аномалії пов"язані з сонячною активністю. Сонце – наша головна батарея. Як воно нагріє, стільки тепла в нас буде. Сонячна активність проявляється раз на 11 років.
Науковці частково підтверджують висновки народного синоптика щодо зсуву сезонів, утім уточнюють: спостерігається не зсув всіх сезонів, а зменшення тривалості холодного періоду року. "Значний ріст середньої, максимальної і особливо, мінімальної температури повітря, який спостерігаються впродовж усього року протягом останніх десятиріч, привів до того, що тривалість холодного періоду в Україні зменшилась на 5-28 днів. Починається він на 5-14 днів пізніше, а закінчується на 5-13 днів раніше. Найбільші зміни спостерігаються на півдні та південному заході країни", - розповіла нам Віра Балабух, зав.відділом синоптичної метеорології Українського науково-дослідного гідрометеорологічного інституту (УкрНДГMІ).
За спостереженнями її колеги, старшого наукового співробітника УкрНДГMІ Світлани Краковської, коливання клімату відбувалися постійно, щоправда, у нинішньому періоді є певні особливості. "Були періоду похолодання, були періоди потепління. Одні коливання тривали десятиліття, інші – століття. Утім особливість нашого часу – це швидкість зміни клімату, швидкість потепління", - наголошує експерт.
Версію головного синоптика України Миколи Кульбіди про те, що з часом Україна опиниться у тропічному кліматі, Світлана Краковська не спростовує. "Глобальний клімат змінюється. І тропічний клімат з часом може бути зовсім інший. У нас клімат помірних широт, і він також змінюється. Тож у майбутньому клімат помірних широт дійсно може наблизитися до сучасного клімату тропіків", - зазначила пані Краковська.
Аналіз температурного режиму позаминулого літа вже показав, що кількість "тропічних ночей" (коли вночі температура не опускається нижче 20 градусів) була більшою за норму, наприклад, у Харкові на 40 днів. І така тенденція зберігатиметься і надалі.
Загалом, каже пані Краковська, екстремальні зміни стосуватимуться зими і літа. Зокрема, таких місяців, як січень-лютий і червень-липень. Про це повідомляє ТСН.
18-01-2012, 08:40
0
3 194