Вільної торгівлі з країнами Європейського Союзу поки не буде. Принаймні цього року. Напередодні саміту Україна-Євросоюз, який відбудеться 19 грудня, вже ні в кого не виникає сумнівів: нині можна говорити тільки про можливість парафування угоди.
- Зона поглибленої вільної торгівлі з ЄС — це не прибирання якихось обмежень при торгівлі, а уніфікація нашої ліцензійної бази, - пояснює старший аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр ЖОЛУДЬ. - Доволі часто ми не можемо продати товар у ЄС не через велике мито, а саме тому, що він не відповідає європейським нормативам. Відповідно, якщо Україна підпише угоду про зону поглибленої вільної торгівлі, ми погоджуємося на ті нормативи, які існують в ЄС. А Європа автоматично прийматиме наші товари. Незалежно від того, виробляє їх малий чи великий бізнес.
Зона вільної торгівлі з Євросоюзом означатиме для України і збільшення імпорту з ЄС. А відповідно і доступу до якісніших товарів. Хоча з іншого боку, невеличкі напівлегальні фірми, які будуть не здатні конкурувати в таких умовах, збанкрутують. “Якщо ми готові запроваджувати вищі стандарти, ніж є нас зараз, то підприємці змушені будуть купувати новітнє обладнання і переходити на нові стандарти. А це завжди вимагає додаткових витрат”, - каже Олександр Жолудь.
Для початку, на думку експертів, європейці можуть переманити покупців їжі. Тим паче, вартість європейських продуктів подекуди нижча, ніж вітчизняних.
Друга вагома частина зони вільної торгівлі — це послуги. “Наприклад, послуги зі створення програмного забезпечення. Можливості для співпраці полегшаться, причому це може бути навіть невелика фірма. Головне, щоби послуги були затребувані на ринку”, - наводить приклад О.Жолудь. Це стосується і освітніх, і медичних, і фінасових послуг.
Ринок послуг, на думку експертів, навіть цікавіший для українців, ніж ринок товарів. При цьому присутність кампанії в Україні не обов’язкова. Виробники певного виду послуг зможуть виробляти їх в одній країні і передавати в іншу. (Марина Карасьова)
До темиОдна з переваг, які отримали, наприклад, громадяни Туреччина від укладання угоди про зону вільної торгівлі з Євросоюзом — можливість вільно пересуватися країнами ЄС і працевлаштовуватися там.
В угоді про зону вільної торгівлі між ЄС і Україною про спрощення візового режиму не йдеться. Але експерти вважають, що перетин кордону автоматично полегшиться. Спочатку для бізнесу, а згодом і для всіх інших.
15-12-2011, 10:39
0
2 667