Українські банки майже зупинили іпотечне кредитування через банальну нестачу гривні: політика Нацбанку така, що він змушує фінустанови пускати в обіг їх валютні резерви, повідомляють банкіри.
Посилило ситуацію і те, що, налякані чутками про другу хвилю кризи, люди почали забирати депозити. Так, у вересні, за даними Нацбанку, вклади населення скоротилися на 3 млрд грн. Щоб призупинити відтік коштів, банки різко підняли ставки по депозитах. У результаті вже в жовтні відтік вкладів скоротився лише на 400 млн грн, пише "Сегодня".
Ціною цієї стабілізації стали ставки за гривневими депозитами в 16-20% замість 14,5-15,5%. Це не могло позначитися на іпотечних кредитах, адже вони формуються так: депозитна ставка плюс 2-3%.
"Тому банки підвищили ставки за іпотекою в середньому з 15-16% до 18-22%", - розповів директор однієї з ріелторських компаній Олексій Холмецький.
"Якщо у вересні іпотечну позику можна було взяти під 16,5%, то вже в кінці жовтня ми підняли ставку до 24%. Іпотека ніби і є, але вона фактично недоступна, оскільки під такі відсотки позичати гроші ніхто не захоче", - розповів менеджер одного з банків.
При цьому фахівці запевняють, що відбивати охоту у клієнтів брати кредити - вигідно й самим банкам. Адже якщо Україну знову накриє хвилею кризи, нові позичальники можуть з легкістю поповнити ряди проблемних позичальників.
15-11-2011, 14:08
0
26 704