У липні 2025 року розпочинається основна фаза вступної кампанії для абітурієнтів, вводять нові виплати для малозабезпечених, а медикаменти за програмою Доступні ліки мають з’явитися в усіх аптеках, а не лише при лікарнях.
NV зібрав найважливіші зміни липня 2025 року.
Нові виплати для малозабезпечених
З 1 липня в Україні стартує новий експериментальний проєкт для сімей з низькими доходами, що передбачає нові виплати для малозабезпечених родин.
Базовий розмір такої допомоги становитиме 4500 гривень. Водночас для кожної родини розмір допомоги визначатиметься як різниця між сукупним розміром базової величини для кожного члена сім'ї та середньомісячним сукупним доходом сім'ї.
Виплачувати допомогу будуть за такими розрахунками:
100% базової величини для першого члена сім'ї (уповноваженого представника сім'ї, який подає заяву),
100% - для кожної дитини віком до 18 років, а також для осіб з інвалідністю I або II групи,
70% базової величини — для кожного наступного члена сім'ї.
Як пояснили в Пенсійному фонді, одержати виплату вже з 1 липня 2025 року зможуть сім'ї, які на момент звернення за призначенням базової соціальної допомоги були отримувачами таких видів державної допомоги:
малозабезпеченим сім'ям;
одиноким матерям;
на дітей, які виховуються у багатодітних сім'ях;
дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме.
З 1 жовтня 2025 долучитися до заявок на виплати зможуть також інші особи або сім'ї, обставини яких відповідають певним вимогам та критеріям.
Подати заяву на отримання такої допомоги можна:
в електронній формі з використанням порталу Дія;
у паперовій формі, звернувшись до обраного сервісного центру Пенсійного фонду України, незалежно від зареєстрованого місця проживання уповноваженого представника сім'ї.
Базова соціальна допомога призначається за повний місяць, у якому уповноважений представник сім'ї звернувся за її призначенням, незалежно від дати звернення.
Виплата призначається строком на шість місяців. Надалі її автоматично продовжуватимуть на час реалізації експериментального проєкту — тобто протягомдвох років.
Новий стандарт напруги в електромережах
З 1 липня запроваджується новий стандарт напруги в електромережі: він становитиме 230 В замість нинішніх 220 В. Це означає, що в Україні почнуть діяти європейські підходи до визначення параметрів якості електроживлення, зокрема — перехід на номінальну напругу 230/400 В, нагадує Суспільне.
Одним із ключових нововведень є встановлення чітких меж допустимого відхилення напруги: від 207 до 253 В (±10% від номінального значення 230 В).
У Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) сподіваються, що стабільніша напруга "зменшить ризики пошкодження побутової техніки, чутливої до коливань, а також знизить потребу у додаткових засобах захисту, таких як стабілізатори". "Крім того, це сприятиме підвищенню енергоефективності — електроприлади зможуть працювати в оптимальному режимі, без перевантажень і втрат потужності", — наголосили у НКРЕКП.
Нові ліміти на виплату готівки в Укрпошті
З 1 липня Укрпошта запроваджує нові ліміти на виплату готівки у відділенні фізособам:
максимальна сума платіжних операцій упродовж одного календарного місяця — 100 тис. грн;
максимальна кількість платіжних операцій упродовж одного календарного місяця — 10 шт.
Ліміти на післяплату для фізосіб із виплатою на банківську картку були й залишаються незмінними:
максимальна сума платіжних операцій упродовж одного дня — 29 999 грн;
максимальна кількість платіжних операцій упродовж одного дня — 50 шт.;
максимальна сума платіжних операцій упродовж одного календарного місяця — 250 тис. грн;
максимальна кількість платіжних операцій упродовж одного календарного місяця — 500 шт.
"Цього вдосталь будь-кому, хто не веде підприємницької діяльності. Якщо ж ви маєте намір чи вже продаєте товари, варто відкрити ФОП або вибрати іншу легальну форму роботи", — наголосили в Укрпошті, пояснивши зміни вимогами законодавства.
Важливі дати вступної кампанії до вишів
1 липня розпочинається реєстрація електронних кабінетів вступників до закладів вищої освіти.
Електронний кабінет потрібен, щоб подати заяви на вступ. Для вступної кампанії 2025 потрібно зареєструвати новий кабінет, адже торішні анульовано, нагадують у Міносвіти.
Кабінет учасника НМТ на сайті Українського центру оцінювання якості освіти не є електронним кабінетом вступника. Це інша система, призначена лише для участі в тестуванні.
Для подання заяв на вступ потрібно створити електронний кабінет вступника на сайті Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО).
Для реєстрації електронного кабінету необхідно вказати:
електронну пошту, до якої вступник точно має доступ — це буде логін для входу в кабінет;
пароль для входу до кабінету, його треба придумати та запам’ятати;
серію та номер документа про раніше здобуту освіту, що є основою для вступу;
номер, PIN-код та рік отримання сертифіката НМТ або екзаменаційного листка (якщо вступник має сертифікати (листки) різних років, то зазначає дані одного з них, а інші зможе додати безпосередньо в кабінеті);
у разі відсутності сертифіката НМТ треба зазначити тип, серію (за наявності) та номер документа, що посвідчує особу, або реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП, ідентифікаційний код).
Після цього на зазначену пошту надійде лінк для активації електронного кабінету. За ним потрібно перейти впродовж 15 хвилин. Якщо вступник не встигне за цей час, тоді йому потрібно пройти реєстрацію з початку.
Якщо абітурієнт вступатиме за творчим конкурсом, то з 3 липня в електронному кабінеті треба подати заяви на участь у творчих конкурсах. У кожній заяві важливо перевірити дату, час та місце проведення випробувань.
Реєстрація заяв на участь у творчих конкурсах на бюджет триває до 18:00 10 липня, лише на контракт — до 25 липня. Проведення співбесід та творчих конкурсів на бюджет відбудуться з 8 липня до 19 липня, суто контракт — до 1 серпня.
Водночас заяви на вступні випробування не є заявами на вступ. Це різні типи заяв. Тож якщо абітурієнт вступаєте за творчим конкурсом, йому треба подати обидва типи заяв в електронному кабінеті.
А 19 липня розпочнеться прийом заяв та документів від вступників. Подання заяв та документів триватиме з 19 липня до 1 серпня.
Доступні ліки в усіх аптеках
З 1 липня всі аптеки України зобовʼязані підключитися до державної програми Доступні ліки. З цієї дати набирає чинності постанова, яка зобов’язує аптеки укласти договір з НСЗУ та продавати медикаменти за цією програмою. Відповідне рішення Кабмін схвалив у грудні 2024 року.
Раніше в обовʼязковому порядку до програми були приєднані лише аптеки, розміщені в лікарнях.
Нині це буде найбільше розширення програми Доступні ліки з моменту її запуску у 2017-му році.
Урядова програма реімбурсації Доступні ліки — це програма, завдяки якій люди з хронічними захворюваннями мають змогу отримувати необхідні ліки безоплатно або з частковою доплатою. Вона впроваджена для зменшення фінансового навантаження на пацієнтів та збільшення доступності ліків. Програма продовжує діяти в період воєнного стану. Щороку зростає нею користуються близько 5 мільйонів українців.
МОЗ анонсував, що цьогоріч до програми буде додано ще понад 30 нових діючих речовин додаткового до вже включених 75. Зокрема, будуть додані комбіновані лікарські засоби для лікування серцево-судинних захворювань, ревматологічних (ревматоїдного артриту), неврологічних (зокрема, мігрені), очних та ендокринологічних хвороб (наприклад, гіпотиреозу). Вперше до програми увійдуть ліки у вигляді крапель і мазей, а також препарати для дітей.
У разі, якщо в аптечному закладі пацієнту відмовили у відпуску препарату з Доступних ліків, він може звернутися на гарячу лінію НСЗУ 16−77.
Жителі сіл, прифронтових та віддалених територій можуть скористатися доставкою ліків через Укрпошту (послуга діє по всій країні) чи мобільні аптечні пункти.
Нові вимоги до техогляду автівок
З 1 липня в Україні буде повноцінно впроваджено нові вимоги до техогляду автівок (обов’язкового технічного контролю транспортних засобів).
Головне нововведення — запровадження повної фото- та відеофіксації процесу технічного контролю, нагадав заступник начальника Головного сервісного центру МВС України Павло Сорока.
Відтепер кожен пункт технічного контролю повинен бути обладнаний щонайменше двома камерами, які фіксують увесь процес проведення огляду. Якщо дві камери не охоплюють всю процедуру, мають бути встановлені додаткові.
Більше суворими стали і вимоги до якості відео та фотографій, знятих під час техогляду. Зокрема, транспортний засіб на фото має займати не менше 70% площі зображення.
"Головна мета — покращити контроль і знизити так званий номінальний, фіктивний обов’язковий технічний контроль. Раніше можна було, умовно кажучи, скористатися фотошопом або не повністю проводити необхідні вимірювання. Зараз процес відеофіксації дає нам можливість контролювати всю процедуру", — пояснив Сорока.
В Україні наразі активно працюють близько 800 пунктів технічного контролю.
Перелік категорій транспорту, для яких обов’язковий технічний контроль, залишається актуальним, він не змінився. Техогляд мають проходити:
Легкові авто, що використовуються з комерційною метою, причепи до них, строком експлуатації більше 2 років — раз на два роки;
Вантажні авто до 3,5 тонн, причепи до них, строком експлуатації більше 2 років — раз на два роки;
Вантажні авто понад 3,5 тонни, причепи до них та таксі, незалежно від строку експлуатації — щороку;
Автобуси, транспортні засоби, що перевозяться небезпечні вантажі — двічі на рік.
При цьому легкові автівки, що належать фізичним особам і не використовуються з метою отримання прибутку, техогляд проходити не зобов’язані.
Контроль за дотриманням нових вимог здійснюватимуть сервісні центри МВС. Якщо під час моніторингу буде виявлено порушення (наприклад, відсутність частини відеозапису або невідповідність автомобіля техвимогам), протокол технічного контролю анулюється. Про це повідомляють власнику автомобіля.
У разі експлуатації автівки без чинного техогляду патрульна поліція має право оштрафувати водія. Штраф становить 340 грн.
Також передбачена адміністративна відповідальність для тих, хто проводить техогляд із порушеннями — штраф у розмірі близько 1400 грн.
День української державності
15 липня Україна відзначає День української державності. Це державне свято, встановлене у пам’ять про святого рівноапостольного князя Володимира та на знак вшанування Дня хрещення Київської Русі — України, раніше відзначали 28 липня.
Однак починаючи з 2024 року Україна відзначає День української державності 15 липня, а не 28 липня. Таке рішення Верховна Рада затвердила 14 липня 2023-го, ухваливши закон про зміну дат трьох свят:
Різдво Христове відзначають 25 грудня замість 7 січня;
День української державності - 15 липня замість 28 липня;
День захисників і захисниць України (збігається з церковним святом Покрова Пресвятої Богородиці) — 1 жовтня замість 14 жовтня.
Ці зміни були пов’язані зі зміною церковного календаря: перехід УПЦ та УГКЦ на новоюліанський календар замість юліанського, якого дотримується російська церква. Відповідно до оновленого календаря, саме 15 липня відповідає 28 липня за старим юліанським календарем — тож на цю дату було перенесено і День української державності.
Таким чином, свято і тепер відзначають у день вшанування хрестителя Київської Русі, князя Київського Володимира Великого, але за іншим церковним календарем.
Крок щодо перенесення не лише церковного, але й державного свята, підтримав Володимир Зеленський. У пояснювальній записці його президентського законопроєкту наголошується, що метою нововведення є "відмова від російської спадщини" і нав’язування відповідних дат Росією.
Свято Дня хрещення Київської Русі — України як пам’ятну дату встановив ще третій президент України Віктор Ющенко. Відповідний указ про відзначення цього дня 28 липня він видав влітку 2008 року в рамках святкування 1020-річчя хрещення Київської Русі. Тоді Ющенко обрав саме таку дату у день пам’яті князя Володимира. А в його указі було наголошено на значенні православних традицій в історії та розвитку українського суспільства та держави.
Менше ніж за рік до повномасштабного вторгнення Росії президент України Володимир Зеленський започаткував традицію відзначення в цей же день ще й Дня української державності саме у День Хрещення Київської Русі-України.
В президентському указі Зеленського було зазначено, що історія української державності сягає своїм корінням "часів заснування міста Києва та розквіту держави за часів князя Київського Володимира Великого". Саме він, прийнявши у 988 році християнство, "засвідчив цивілізаційний вибір Київської Русі".
Спадкоємцями Київської держави тих часів Україна вважає:
Галицько-Волинське князівство,
Українську козацьку державу,
Українську Народну Республіку,
Західноукраїнську Народну Республіку,
Українську Державу,
Карпатську Україну
сучасну незалежну Україну, яка відновила державність Актом проголошення незалежності від 24 серпня 1991 року, що був схвалений 1 грудня 1991 року всенародним голосуванням.
Тож в указі Зеленського підкреслено, що в День державності українське суспільство вшановує пам’ять та засвідчує повагу до діяльності "видатних представників національної еліти та борців за державність і незалежність України", серед яких Тарас Шевченко, Микола Костомаров, Володимир Антонович, Михайло Драгоманов, Іван Франко, Леся Українка, Михайло Грушевський та інші.
Чи підвищать пенсії у липні
У липні розраховувати на збільшення пенсій зможуть ті пенсіонери, які досягли відповідного віку для вікової надбавки.
Зараз така доплата складає:
для пенсіонерів від 70 до 74 років включно — 300 грн;
для осіб від 75 до 79 років включно — 456 грн;
для пенсіонерів від 80 років — 570 грн.
Вікова надбавка передбачена для тих пенсіонерів, чиї виплати не перевищують 10 340 грн.
Інших підвищень пенсії на липень 2025 не заплановано.
Ціни на комунальні тарифи в липні
В Україні продовжує діяти мораторій на підвищення комунальних тарифів, зокрема на газ і воду, що був запроваджений через воєнний стан.
Ціна на електроенергію: після 1 липня українці й надалі платитимуть за світло 4,32 грн/кВт-год. Цей тариф діятиме щонайменше до 31 жовтня 2025 року, адже Кабмін продовжив дію відповідного документу (Положення про покладення спеціальних обов’язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії).
Рік тому, з 1 червня 2024-го тариф на електроенергію для населення підвищився з 2,64 грн/кВт-год до 4,32 грн/кВт-год і відтоді залишається незмінним.
Ціна на газ: у липні 2025 ціна газу для побутових споживачів, які користуються послугами Нафтогазу, залишатиметься на рівні 7,96 грн за кубометр. Ціни на газ у решти постачальників будуть в межах від 7,7 грн за кубометр до 9,90 грн.
Тариф на холодну воду також не планують підвищувати у липні. Наразі питання щодо підвищення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення й досі перебуває у стадії обговорення.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram