На тлі зміни влади в США та тривалого конфлікту з Росією Україна й далі шукає шляхи зміцнення своєї безпеки. Членство в НАТО залишається стратегічною метою, але чи є альтернативи цьому курсу? Від регіональних союзів до нейтрального статусу – експерти розглядають різні варіанти, але який з них є найбільш ефективним?
Третій раз на ті ж граблі?Президент України
Володимир ЗЕЛЕНСЬКИЙ вважає, що існують різні формати гарантій безпеки, але альтернативи для України, окрім НАТО, немає.
"Погляньмо на Будапештський меморандум. Це також був сильний документ, у якому були такі країни, як США, Велика Британія, Франція, Китай, Росія – найпотужніші країни гарантували безпеку Україні. І не спрацювало. Чи є щось альтернативою НАТО? З нашого досвіду – немає, – вважає президент. – Після 2014 року, коли відбулася перша окупація наших земель, був підписаний Мінський договір. Це, до речі, про той самий "заморожений конфлікт", який усі нам постійно пропонують, а я говорю, що не спрацює, і ми на це не підемо, бо це початок третього етапу повномасштабної війни через кілька років. І ось вам приклад – Мінські домовленості. За кілька років Путін підготувався, посилив свою армію і прийшов знищити нас. Тож коли ми кажемо, чи є альтернатива НАТО, напевно є, але не в нашому досвіді. Й ми не хочемо більше ризиків. Достатньо", – наголошує Зеленський.
Президент наголосив, що Україна не може "стати на граблі втретє".
Проте в НАТО не всі країни підтримують запрошення України до альянсу, зокрема головні – США та Німеччина.
Проте політолог
Ігор БУРКУТ вважає, що Україні не варто дивитися лише в бік Північно-Атлантичного альянсу.
"НАТО чим далі, тим менш схоже на ефективну організацію. І в альянсі є проросійські країни, як Словаччина чи Угорщина, які можуть заблокувати будь-яку дію. Це означає, що він вже не є ефективним. Можна прямо сказати, що Україні поки що не світить вступ до альянсу. Адже, за їхнім статутом, країна, яка воює, не може вступити до союзу. У головної країни НАТО – США – змінився президент, а ізоляціоніст Трамп робитиме все, щоб роль Штатів була мінімальною", – каже експерт.
Раніше Зеленський у розмові з новим президентом США Трампом навіть припустив створення ядерної зброї як одного з факторів стримування Росії.
"Ядерна зброя не зможе стримати агресію якихось інших країн. Дві ядерні держави – Індія та Пакистан – воювали між собою, маючи ядерну зброю. Ядерні держави програвали війни – Союз в Афганістані, а американці – у В’єтнамі. Ядерна зброя сама по собі мало що значить, адже її застосування – самогубство будь-якої держави. Крім того, у нас немає можливостей створити ядерну зброю, адже економіка наша розвалена", – каже експерт.
Ігор Буркут вважає, що Україні варто шукати інші альтернативи.
"Такий варіант проглядається. На мій погляд, варто розглянути союз з державами, яким безпосередньо загрожує російська агресія. Насамперед це Естонія, Латвія, Литва, Фінляндія, Польща. Крім цього, є країна, яка далека від нас, але завжди була в опозиції до російського імперіалізму – це Велика Британія. Звісно, треба долучати ще деякі країни. Це реальна перспектива. Україні було б легше вступити в союз з ними, ніж в Північно-Атлантичний альянс. Тут не буде противників, які є в НАТО. Що більш агресивною буде політика Росії, то більше шансів буде створити такий союз. Схожі союзи виникали й раніше. Балтійські країни і Польща готуються до можливої війни з Росією. Вони готові морально до утворення якогось союзу", – каже І. Буркут.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
14-12-2024, 14:17
0
730