Не так давно хатніх горобців в Україні можна було побачити всюди. Тепер цих маленьких спритних пташок, як твердять орнітологи, стає дедалі менше.
Про це пише ВВС.
Б’ють на сполох і користувачі соцмереж, мовляв, за останні місяці не бачили жодного такого птаха.
Ольга Яремченко з Українського товариства охорони птахів розповіла ВВС Україна, що горобців і справді, ймовірно, поменшало.
Це, за її словами, відбувається з низки причин. Одна з них - особливості сучасної архітектури. Хатні горобці люблять гніздитися під стріхами будинків, в малодоступних закутках та нішах старих будівель.
Однак міста дедалі більше забудовують спорудами з гладкими стінами і дахами без карнизів, комунальники намагаються закрити всі дірки і щілини, а горища перетворюються на засклені мансарди і квартири. Тому горобцям залишається все менше місць для гніздування.
Крім того, в містах змінилися способи збору й утилізації сміття. Раніше все викидали на смітник без упаковок і пакетів, і горобці масово годувалися у сміттєвих баках. Сьогодні контейнери герметичні, через що дрібні птахи не можуть дістатися до харчових відходів.
На думку дослідниці, на скорочення чисельності могло також вплинути використання у землеробстві хімікатів, якими птахи труяться.
Ще однією причиною називають переслідування з боку хижаків.
Загалом умови сучасного міста погано підходять для виживання таких дрібних птахів. Ворони, галки і голуби поки що виживають, а горобцям доводиться несолодко.
Впливають на добробут цих птахів і воєнні дії. Гучні вибухи відлякують горобців і вони намагаються втекти з традиційних територій в місця, віддалені від людського ока, де вони знаходять достатньо їжі та умов для перебування, резюмує Ольга Яремченко.
Втім для того, щоб сказати об'єктивно, що відбувається з горобцем хатнім, необхідно провести тотальний облік цього птаха на території України, твердить науковиця.
Українське товариство охорони птахів оголосило горобця хатнього птахом 2024 року. Це, за словами Яремченко, мало на меті привернути до нього увагу. А також отримати інформацію, де і що з ним відбувається. Можливо, в деяких місцях його чисельність стала більшою, а в інших він зник.
Наступного року Українське товариство охорони птахів планує ініціювати загальний облік горобців на території України, на зразок як це робиться по лелеці білому цього року.
Горобці відіграють важливу роль в екосистемі України, а їхнє зникнення матиме серйозні наслідки. Почнуть гинути дерева, оскільки будуть розмножуватися шкідники, розповіла Руслана Джахман із Закарпатського обласного краєзнавчого музею.
За приблизними підрахунками, за період вигодовування одного виводку горобці знищують близько 30 тисяч комах.
За словами науковців, через зникнення горобців буде швидко розмножуватися каштанова міль, якою харчувалися пернаті. Її розмноження призведе до того, що на кущах і деревах спочатку будуть з'являтися руді плями, а після – рослина почне псуватися й в результаті загине.
Чи є способи допомогти. Для цього потрібно підходити до проблеми комплексно, кажуть орнітологи. Необхідно забезпечити горобців місцями для гніздування, наприклад, гніздовими ящиками і кормовою базою: скажімо, залишати значні ділянки газонів із різнотрав'ям і не викошувати їх. Це забезпечить горобців їжею як у сезон розмноження, так і взимку.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram