4 серпня, у першу неділю серпня, Україна відзначає День Повітряних сил ЗСУ. У цей день вшановують усіх захисників українського неба, зокрема пілотів ПС ЗСУ.
Це свято Україна відзначає вже 18-й рік. 27 червня 2007 року президент України Віктор Ющенко своїм
указом доручив щорічно відзначати першу неділю серпня як День Повітряних Сил Збройних Сил України. Таке рішення глава держави мотивував важливим значенням цього роду військ "у забезпеченні обороноздатності держави", пише NV.
Водночас Ющенко скасував указ свого попередника Леоніда Кучми від 1997 року, згідно з яким в Україні щорічно першої неділі липня відзначали день Військ протиповітряної оборони. Адже у 2004 році Повітряні сили ЗСУ були утворені як об'єднання Військ протиповітряної оборони та Військово-повітряних сил.
Структурно українські Повітряні сили складаються з командування, повітряних командувань, Харківського національного університету Повітряних сил, військових частин та установ безпосереднього підпорядкування.
Командувачем Повітряних сил ЗСУ з серпня 2021 року є генерал-лейтенант, герой України Микола Олещук.
До складу Повітряних Сил належать:
– бомбардувальна авіація,
– винищувальна авіація,
– штурмова авіація,
– розвідувальна авіація,
– транспортна авіація
– зенітні ракетні війська, які є головним повітряним щитом України — ключові сили ППО;
– радіотехнічні війська.
Також до складу Повітряних сил входять окремі військові частини та підрозділи спеціальних військ (розвідувальні, інженерні, радіаційного, хімічного та бактеріологічного захисту, зв’язку, автоматизованих систем управління та радіотехнічного забезпечення, радіоелектронної боротьби, метеорологічного забезпечення, частини матеріально-технічного та медичного забезпечення та інші).
Серед зразків техніки, які мають на озброєнні Повітряні сили ЗСУ:
– літаки МіГ-29, Су-27, Су-25, Су-24, Л-39, Іл-76, Ан-26, Ан-24, Ан-30,
– західні винищувачі F-16, перші одиниці яких ймовірно вже надійшли в Україну в останні дні липня, за лічені дні до свята Повітряних сил ЗСУ;
– гелікоптери Мі-8, Мі-9,
– радянські зенітні ракетні комплекси ЗРК С-300, С-125, ЗРК Бук, ЗРК Оса;
– сучасні системи ППО ЗРК Nasams, ЗРК IRIS-T, ЗРК Patriot, ЗРК SAMP/T
Ще з радянських часів Україна також "успадкувала" стратегічну авіацію, однак добровільно відмовилася від неї ще на початку 2000-х років у рамках угоди між Україною і США щодо ліквідації стратегічної ядерної зброї, а також запобігання розповсюдженню ядерної зброї масового знищення.
У січні 2006 року на авіабазі Полтава був знищений останній українській бомбардувальник дальньої авіації Ту-22М3 — саме з таких літаків РФ нині завдає дальніх ракетних ударів по Україні. Загалом за чотири роки в Україні було цілеспрямовано знищено 60 стратегічних бомбардувальників: 17 Ту-22М2 та 43 Ту-22М3 й утилізовано 423 ракети Х-22 до них. Так в Україні перестала існувати дальня бомбардувальна авіація.
Утім, вторгнення Росії в 2014 році та його повномасштабна фаза, що триває з 2022-го, вивели Повітряні сили ЗСУ на новий рівень. Нині досвід українських пілотів та фахівців ППО є унікальним для всього світу, адже жодній країні світу протягом останніх десятиліть не доводилося, як Україні, протистояти державі з такою потужністю ворожої авіації та ракетних військ, яку має РФ.
Унікальні повітряні бої
З перших годин повномасштабного вторгнення Росії українським пілотам — як більш досвідченим, так і зовсім юним — довелося захищати небо України від російської авіації у повітряних боях. Адже за традицією своїх загарбницьких кампаній, зокрема війни в Сирії, РФ сподівалася швидко встановити тотальне домінування в повітрі, що значно ускладнило б роботу Силам оборони України.
Унікальні повітряні двобої стали, наприклад, частиною битви за Київ та північ України, де військові та пілоти Повітряних сил разом з іншими захисниками України повністю зламали плани ворога. Деталі деяких з таких історичних місій, на жаль, іноді стають відомими лише після загибелі українських пілотів.
Так, своє ім'я в історію української авіації вписав полковник Валентин Коренчук — один із "привидів Києва", льотчик 40-ї бригади тактичної авіації повітряного командування Центр Повітряних сил ЗСУ з позивним "Бджоляр" — Київ прощався з ним у червні 2024 року. Він був одним з тих, хто разом із також загиблим підполковником В’ячеславом Єрком врятував центр Києва від ударів російських штурмовиків.
"Він і В’ячеслав Єрко 24−25 лютого 2022 року здійснили дуже важливі польоти на перехоплення. Зокрема зафіксовано і підтверджено знищення російських штурмовиків, які з повним БК йшли на знищення Банкової, знищення Майдану Незалежності", — розповідав NV побратим Коренчука Андрій Сніжко. За його словами, унікальний бій був саме у Коренчука, "тому що це був бій без застосування зброї". Пілот намагався за рахунок маневреності свого літака, МіГ-29, виманити противника за територію Майдану і центру Києва — "вони по Дніпру викручували, викручували, маневрували, викрутили зрештою в районі Вишгорода", згадував Сніжко. "Кац*п не втримався, зачепився за щось і був розтрощений, сам себе розтрощив. І це унікальний бій в історії української авіації, та й в історії світової. Тому що останній такі випадки ми знаємо тільки з історії Другої світової війни. В сучасній авіації, із сучасними літаками такого не відбувається", — пояснив непересічність цього повітряного бою побратим Коренчука, загиблого навесні 2024 року.
У червні 2022 у небі над Чорним морем під час виконання завдання у повітряному бою з російськими окупантами загинув військовий льотчик, 61-річний полковник ЗСУ Михайло Матюшенко із позивним Дід, який очолював 40-ву бригаду тактичної авіації ПС ЗСУ. Її льотчики і стали прототипами образу "Привидів Києва".
У березні 2023 року загинув один з найдосвідченіших українських пілотів Денис Кирилюк, який лише за час повномасштабного вторгнення здійснив 70 вильотів на знищення ворога.
Утім, інші українські пілоти продовжують боронити небо України попри надзвичайні загрози, постійні удари РФ по військових аеродромах і численні заяви російської пропаганди про знищення ледве не всієї авіації України.
Рекордсменом серед них є уманський льотчик Ростислав Лазаренко, який станом на кінець 2023 року здійснив майже 440 бойових вильотів. Він встановив рекорд серед пілотів, обійшовши легендарного льотчика Івана Кожедуба. Його рекорд Лазаренко побив ще в червні 2023-го, виконавши на той момент 336 бойових вильотів.
Надшвидке навчання на F-16 і адвокація їх надання Україні
"Ще одна неможлива річ виявилася цілком можливою" — так міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс 31 липня прокоментував ймовірну появу в Україні перших F-16. За інформацією
The Times, йдеться про шість винищувачів, які були доставлені в Україну з Нідерландів. Ще кілька літаків F-16 незабаром мають прибути з Данії, уточнили джерела The Times. Раніше американська The New York Times писала, що до кінця 2024 року Повітряні сили ЗСУ зможуть використовувати в бойових місіях близько десяти літаків F-16.
Щоб це стало можливим, знадобилися титанічні зусилля українських дипломатів та військових, але не лише вони. Надважливим фактором у складному процесі передачі Україні літаків F-16 стала здатність українських пілотів і допоміжних технічних спеціалістів швидко навчитися працювати із винищувачами. І якщо для американських пілотів повний курс підготовки складає близько двох років, то перші українські пілоти опанували винищувачі менше ніж за рік. Адже лише рік тому, в серпні 2023-го, США вперше схвалили надсилання F-16 в Україну з Данії та Нідерландів, щойно завершиться навчання пілотів. Тоді як почалося це навчання значно пізніше.
"Я знаю, скільки роботи було зроблено, щоб отримати таку можливість. Найбільший стимул тут — це мотивація повернутись і продовжувати воювати на нових літаках", — наголосив у травні 2024 року пілот з позивним Moonfish, один з перших, які навчалися керувати F-16.
Українські пілоти були й серед тих, хто безпосередньо доводив західним країнам важливість надання Україні F-16 та розповідав, як важко захищати небо за умов тотальної переваги РФ в авіації. Одним з найвідоміших "адвокатів" у цьому процесі став загиблий Андрій Пільщиков, пілот із позивним "Джус". Зокрема в червні 2022 року він приєднався до української делегації у Вашингтоні, яка вела переговори з конгресменами та сенаторами США. Одним з результатів багатомісячних зусиль, до яких долучився Пільщиков та інші українські пілоти, стало позитивне голосування в Конгресі за запит про фінансування програми підготовки українських пілотів.
Історичний досвід ППО у знищенні російських Цирконів, Кинджалів та інших ракет
Саме завдяки майстерності українських зенітників Повітряних сил ЗСУ було вперше доведено на практиці до того лише гіпотетичну здатність Patriot збивати нібито "непереможні" російські ракети Кинджал (Х-47), а згодом і гіперзвукові Циркони.
"Враховуючи, що Кинджал рухається у небі на величезній швидкості, понад 7 тис. кілометрів на годину, часу на його ліквідацію небагато", — нагадував про складність збиття таких ракет Юрій Ігнат, спікер Повітряних сил ЗСУ. Злети російських літаків МіГ-31К, носіїв таких ракет, досі спричиняють повітряну тривогу по всій Україні.
До того часу, як Україні вдалося збити Кинджал, можливість протидії балістичним ракетам вважалася лише теоретичною перевагою ЗРК Patriot. Тож саме українським військовим вдалося не лише опанувати ці комплекси у надзвичайно короткий термін, але й довести їхню ефективність у знищенні балістики на практиці.
Повітряні засідки на російську авіацію та знищення літаків А-50
Українські розрахунки Patriot та інших систем протиповітряної оборони блискуче продемонстрували здатність збивати ворожі літаки та гелікоптери. 13 травня 2023 року над Брянською областю РФ було знищено п’ять одиниць російської авіації: літаки Су-34 і Су-35, два рідкісні вертольоти РЕБ Мі-8МТПР-1 і гелікоптер Мі-8. Лише пізніше Повітряні сили ЗСУ підтвердили, що це були постріли ЗРК Patriot та "повітряна засідка" влаштована Україною. "Літакопад" продовжився в грудні 2023 та в січні-лютому 2024 року, коли українські сили збивали російські літаки надшвидкими темпами.
Крім того, на рахунку України — такі унікальні збиті цілі, як два російські літаки далекого радіолокаційного виявлення та управління А-50. Щонайменше один з них, як згодом підтвердили у США, був збитий у січні 2024 року з системи ЗРК Patriot, яка стоїть на озброєнні Повітряних сил ЗСУ.
"Зараз на озброєнні України, ймовірно, до батальйону Patriot. Деякі з них використовуються для захисту стаціонарних об'єктів, інші пересуваються і роблять дійсно історичні речі. Я не бачила такого за 22 роки роботи в ППО", — визнала унікальний досвід українських фахівців американська полковниця Розанна Клементе, заступник начальника штабу 10-го командування протиповітряної та протиракетної оборони Армії США, розповідаючи деталі про збиття А-50.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
4-08-2024, 11:00
0
745