За найменшими оцінками, через те, що роботодавці використовують тіньову працю, держбюджет втрачає близько 100 мільярдів гривень щороку.
Про це повідомив перший заступник начальника Центрального міжрегіонального управління Держслужби з питань праці Андрій Харченко, інформує департамент соціально-економічного розвитку та стратегічного планування Чернівецької міськради.
Рівень тіньової зайнятості в Україні становить близько дев'яти відсотків зайнятого населення. Найбільші ризики використання незадекларованої праці в закладах громадського харчування, торгівлі, будівництві та сільському господарстві.
Хоча, створюючи нові робочі місця, роботодавець може отримати як державну підтримку, так і компенсацію. Зокрема, якщо це стосується переселенців, то держава передбачає компенсацію на виплату зарплати працівникам тощо.
У зв’язку із воєнним станом в Україні призупинили проведення планових і позапланових перевірок за дотриманням законодавства про працю. Але, починаючи з 16 червня 2023 року, дозволили проводити позапланові перевірки, зокрема, щодо незадекларованої праці. Штраф за одного неоформленого працівника складає 10 мінімальних зарплат, тобто 80 000 гривень. Якщо ж будуть виявлені факти, що роботодавець вчиняє таке правопорушення повторно, то штраф збільшується втричі — 30 мінімальних заробітних плат, або 240 000 гривень.
Якщо роботодавець не йде на укладення трудового договору, то працівник може звернутися до Держпраці та повідомити, що порушуються його права щодо працевлаштування. Це стосується і того факту, коли працівник працевлаштований, але при цьому зарплата йому платиться не на картковий рахунок, а "в конверті".
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
19-06-2024, 15:56
0
960