RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |


25 березня – День Служби безпеки України: професійне свято однієї з українських спецслужб, робота якої стала надважливою під час повномасштабного вторгнення Росії.

День СБУ відзначають щорічно 25 березня, у річницю дати прийняття закону Про Службу безпеки України, який Верховна Рада затвердила в 1992 році.



Професійне свято було встановлено указом президента України Леоніда Кучми від 22 березня 2001 року, який відзначив заслуги СБУ "у справі захисту державного суверенітету України, конституційного ладу, територіальної цілісності, законних інтересів держави, забезпеченні прав і свобод людини і громадянина".

Ці завдання Служба безпеки України виконує від моменту свого заснування на початку 90-х років. Згодом у складі СБУ були створені підрозділи розвідки і контррозвідки, захисту національної державності та протидії тероризму, військової контррозвідки, боротьби з корупцією й організованою злочинністю, урядового зв’язку, підрозділ спецпризначення "А" (відомий як "Альфа") тощо.

Сьогодні до складу СБУ також входять мережа навчальних закладів, галузевий державний архів СБУ, Український науково-дослідний інститут спеціальної техніки та судових експертиз СБУ, військово-медичне управління, Об'єднаний центр з координації пошуку та звільнення незаконно позбавлених волі осіб внаслідок агресії проти України. А невдовзі при Службі безпеки України має бути створено окремий Центр авіації: 22 березня 2024 року стало відомо, що Кабмін підтримав таке рішення.

Ключовими напрямками діяльності СБУ сьогодні є такі:

– контррозвідка
– участь у бойових та спеціальних операціях на фронті
– захист національної державності
– боротьба з тероризмом
– захист національного інформаційного простору, кібербезпека
– охорона державної таємниці

Бойові операції СБУ у війні Росії проти України


З початком російської агресії у 2014 році Служба сконцентрувала свої зусилля на протидії гібридній війні, сепаратизму та на збереженні територіальної цілісності України. Усі ці роки співробітники СБУ брали участь у спецопераціях, зокрема і сході України.

А від початку повномасштабної війни спецпризначенці СБУ виконують бойові та спеціальні завдання у найгарячіших точках по всьому фронту, а також в операціях за сотні кілометрів від цієї лінії.

"СБУ працює 24/7 під час війні. Ми проводимо багато унікальних операцій на лінії фронту, за лінією фронту, в тилу ворога, в повітрі, в морі і т.д. Серед цього всього особливо вирізняється своєю діяльністю, своїми успіхами Центр спеціальних операцій "А" Служби безпеки України — всім відома "Альфа" — нагадав голова СБУ Василь Малюк у новому документальному фільмі СБУ: спецпризначенці перемоги, який було оприлюднено 17 березня 2024 року.

Зокрема підрозділ Білий вовк, який входить до складу Центру спецоперацій "А" Служби безпеки України, станом на середину березня 2024 року вже знищив у повномасштабній війні понад 800 одиниць російської техніки. "І це не все. Вони також знищили близько 300 об'єктів, таких як фортифікаційні споруди, склади, вогневі позиції", — підкреслює керівник ЦСО "А" СБУ Євгеній Хмара.



Спецпризначенці СБУ брали участь в операціях з витіснення росіян з Київщини (зокрема мінували логістичні артерії, підривали мости, нищили російську техніку та окупантів). Вони долучалися до звільнення територій Харківської, Запорізької, Донецької, Херсонської, Сумської, Чернігівської, Миколаївської областей. Тримали оборону Бахмута, Рубіжного, Білогорівки, Сєвєродонецька та інших найгарячіших точок.

"Особливо слід відзначити операцію зі звільнення Ізюмщини (Харківська область). Перед тим, як туди заходили Сили оборони, наші "вовки", по суті, спалили ворожий бронекулак. Це реально унікальний підрозділ і топові військовики, здатні виконати будь-яку надскладну оперативно-бойову задачу", — відзначив Малюк.

У період битви за Бахмут снайпери ЦСО "А" прикривали підрозділи ЗСУ у боротьбі за "дорогу життя", що вела з міста.

Спецпризначенці СБУ брали участь й у звільненні Зміїного. "На Зміїний кілька наших бойових груп доставили вертольотами. Вони вилетіли з аеродрому на материковій частині і йшли на надмалій висоті. Перша спроба висадки не вдалася. Ворог підняв свою авіацію і не дав нам висадитися. Висадку на Зміїний ми здійснили після повторного вогневого ураження", розповідав згодом керівник спецгрупи СБУ під час операції зі звільнення Зміїного з позивним "Кот", боєць ЦСО "А". За його словами, спецпризначенцям СБУ тоді довелося вступити в активний вогневий контакт з окупантами і рухатися практично по мінному полю. "Росіяни ще й спробували активізувати систему підриву мінних загороджень. Але наші бійці знешкодили підривників і цим врятували багато життів", — розповів "Кот".

А під час битви за Київ сили СБУ, серед іншого, організували зухвалу диверсійну спецоперацією зі знищення тилового пункту управління росіян на Поліссі в березні 2022 року. Йшлося про локальний штаб, де розташовувалося керівництво російських військ, що наступали на Київ. Також окупанти зберігали поруч велику кількість техніки, боєприпасів і палива. Щоб вразити об'єкт, спецпризначенці СБУ непомітно доставили артилерію у так звану сіру зону, впритул до російських позицій. Важкі 152-мм гармати перекидали на диверсійному рейді у безпосередній близькості до ворога. "Це була зухвала операція. По суті, за декілька кілометрів від ворога хлопці готували позиції для роботи нашої артилерії", — розповідав згодом голова СБУ Малюк у фільмі Лігво ворога. Ліквідація з документального циклу СБУ. Спецоперації перемоги. Цю операцію СБУ реалізувала у взаємодії із 44-ю артилерійською бригадою ОК Захід ЗСУ.



Крім того, за участі СБУ було проведено низку найвідоміших спецоперацій за час повномасштабного вторгнення. Серед них:

Два успішних удари по Кримському мосту. 8 жовтня 2022 року на Керченській переправі було підірвано фуру, завантажену ретельно захованою вибухівкою. Тоді обвалилися дві напівсекції автомобільної частини мосту та було пошкоджено залізничну колію. А в ніч на 13 липня 2023 року Україні СБУ вдалося повторно уразити Кримській міст. Цього разу два вибухи пролунали внаслідок атаки надводних дронів Морський малюк (Sea Baby) з бойовою частиною по 850 кг кожен. Спільна операція СБУ та Військово-морських сил України виявилася більш ніж успішною: було зруйновано один автодорожній проліт моста і пошкоджено інший.

Ураження російських кораблів. Морські дрони СБУ Sea Baby завдали ударів не лише по Кримському мосту, але й по російському флоту. Зокрема в жовтні 2022 року вони атакували кораблі Чорноморського флоту РФ у Севастопольській бухті. Тоді пошкоджень зазнав фрегат Адмирал Макаров та ще три військових судна РФ. Крім того, у 2023 році морські безпілотники Sea Baby уразили кораблі-ракетоносії Самум і Павел Державин; нафтовий танкер SIG; десантний корабель Оленегорский горняк; великий військовий буксир Николай Муру; розвідувально-гідрографічний корабель Владимир Козицкий.

Інші удари по цілях в окупованому Криму. По військових об'єктах росіян на півострові б’ють не лише західні ракети SCALP та Storm Shadow. Так, у грудні 2023 року СБУ за допомогою безпілотників вразила низку важливих російських цілей у районі населених пунктів Берегове та Стрілкове (серед них кілька радіолокаційних систем; стоянка вертольотів; система управління зенітно-ракетних підрозділів Байкал-1М). А в серпні 2023-го внаслідок успішної спільної спецоперації військової контррозвідки СБУ та ЗСУ було здійснено удар по скупченню російських окупантів у селі Перевальному в Сімферопольському районі Криму, де дислокувалася 126-та окрема гвардійська бригада берегової оборони Чорноморського флоту РФ. Тоді по окупантах успішно відпрацювала група БПЛА, було уражено місця зберігання боєприпасів, військову техніку, особовий склад ворога.

Наземні спецоперації в Росії. Серед незодавніх найбільш вражаючих прикладів — вибух потяга з паливом на Байкало-Амурській залізничній магістралі у РФ в грудні 2023 року. Цей підрив на Чортовому мосту, за даними джерел NV, став другим етапом спецоперації СБУ із виведення з ладу залізничної магістралі, яку росіяни використовують зокрема і для військової логістики. Перед цим ще один вантажний потяг вибухнув безпосередньо в Північномуйському тунелі. Для продовження руху росіяни почали використовувати обʼїзний шлях, що проходить через Чортів міст. Саме під час проїзду потяга по цьому високому 35-метровому мосту і спрацювали закладені в нього вибухові пристрої.

Атаки БПЛА по російських нафтопереробних заводах та нафтових терміналах. Станом на середину березня 2024 року СБУ успішно атакувала щонайменше 12 нафтопереробних заводів у Росії (без урахування операцій Головного управління розвідки Міноборони України, яке також здійснює удари по цілях у РФ за допомогою безпілотників). У СБУ називають удари дронів по НПЗ "стратегією з підриву економічного потенціалу Росії та скорочення потоку нафтодоларів, які ворог спрямовує на війну". Агентство Bloomberg вже констатувало, що атаки українських БПЛА на російські НПЗ засвідчили перехід до нової фази війни, у якій кампанія з використанням безпілотників стає новим ключовим елементом оборони України — як за своїм символізмом, так і за стратегічними цілями.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Редактор: Алісія Давид
25-03-2024, 09:57
Коментарів 0 Переглядів 1 347


Якими схемами користуються шахраї та як не потрапити в їхню пастку


Чоловіки створили "зелений коридор" за межі території України для понад 30 чоловіків призовного віку
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні



Друге пришестя … Блог Ярослава Волощука
Цю подію так очікували у світі, наче йшлося про друге пришестя Ісуса Христа
"На Трампа сподіваймося, але люби, Боже, правду"
"Це важка, але необхідна правда, яку важко буде прийняти багатьом", - зазначає Сергій Рудик
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.