Новорічні свята в 2022 році не закінчуються святкуванням Нового року. Далі на нас ще чекають колядки, щедрівки і посівалки – старовинні народні ритуали, що покликані залучити в дім достаток і щастя. Для кожного з них є своя дата і свої традиції.
Коли в Україні колядують, щедрують і посівають у 2022 році, а також чому так важливо не плутати ці дні, пише Уніан.
В якій послідовності колядують, щедрують і посівають в Україні
Саме в такій, як перераховано в заголовку:
спочатку колядування,
потім щедрування,
на завершення посівання.
Причому два з цих обрядів проводяться в одну добу: ввечері щедрують – а вже на ранок наступного дня посівають.
Відразу обмовимося, що в деяких регіонах прийнято по другому колу щедрувати і посівати на Водохреща 18 січня (воно вважається третім різдвяним святом).
Якого числа треба ходити колядувати
Вікіпедія називає колядки "первісними магічними формулами". Але в народній свідомості магічний обряд вже давно переплівся з вшануванням християнської віри - адже колядувати прийнято перед Різдвом.
Напередодні свята, у Різдвяний Святвечір 6 січня, компанії хлопців і дівчат на чолі із звіздарем носять по домівках Вифлеємську зірку і в піснях вихваляють появу на світ маленького Ісуса Христа.
А ось спочатку колядки присвячувалися народженню синові язичницької богині краси і любові Коляди. За старим стилем, саме на 6 січня припадала найдовша ніч в році, тобто День зимового сонцестояння.
Кому можна колядувати? Брати участь можна всім без винятку: і людям похилого віку, і молоді, і дітлахам, і чоловікам, і жінкам. Після вечері з 12 пісних страв люди несуть кутю своїй рідні – але перед тим, як пригостити господарів будинку кутею, в пісенних колядках бажають їм багатства, миру, щастя і процвітання.
Коли не можна колядувати? Закінчують колядувати вранці 7 січня – і далі колядувати вже не можна.
Колядка: текст
Добрий вечір, люди,
Вашій теплій хаті!
Щоб були ви завжди
Щедрі і багаті!
Хай Різдво Христове
Вас благословляє,
Бог ся рождає!
Всім колядникам
Ви відчиняйте двері
І просіть до столу,
До своєй вечері.
Хай у вашій хаті
Нині все співає,
Бог ся рождає!
Гарно колядуйте святкуйте нині,
Ми бажаєм щастя
Вашій всій родині!
Весь наш рід великий
Нині освятився,
Бог народився!
Коли потрібно щедрувати в Україні
Своєю назвою обряд зобов'язаний назві самого свята, коли він і проводиться - це Щедрий вечір 13 січня.
У щедрівках акцент завжди робиться на побажання матеріальних благ: бажають достатку, багатого врожаю і приплоду домашньої худоби. У відповідь господарі також повинні проявити щедрість: обдарувати тих, хто щедрує, солодощами і грошима.
Кому можна щедрувати? На цей раз виспівувати обрядові пісні відправляються лише молоді хлопці і дівчата – дітвора і старше покоління залишаються вдома. Головні герої дійства - Маланка і Василь, які уособлюють собою сестру Місяця і богатиря, який врятував її від чудовиська Змія.
Коли не можна щедрувати? Вже наступного ранку набирають чинності нові народні традиції - традиції посівання.
Щедрівка: текст
Щедровочка щедрувала,
Під оконцем ночувала,
Чі баран, чи вівця,
Подавайте млинця,
Не кусайте, не ламайте,
А по цілому давайте!
Щедрий вечір, добрий вечір!
Коли треба посівати в 2022 році
Завершується все посіванням - безпосередньо на Старий Новий рік 14 січня. За старих часів прийнято було робити це ще на зорі, а то і зовсім до сходу сонця. Зараз так рано вже практично ніхто не ходить по домівках із мішками зерна. Але як і раніше вважається, що чим раніше, тим краще.
Справа в тому, що народне повір'я говорить: 14 січня першим поріг будинку неодмінно повинен переступити чоловік-посівальник – тоді, мовляв, і гроші, і достаток у домі водитися будуть. А ось жінка-перша гостя – це нібито до сліз і печалей.
Тому посівальники навідуються в оселі з самого ранку і з піснями розсипають на порозі зерно – як символ процвітання і благополуччя цього житла. Прибирати зерно не можна до самого вечора.
Кому можна посівати? Виключно чоловікам.
Чим не можна посівати? Зерно для посівання має бути цільним. Найчастіше вибирають жито, пшеницю й ячмінь, але буває, що посівають навіть гречкою. А ось горохом, пшоном і просом посівати не прийнято: за прикметою, це приверне сльози в дім.
Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.
"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.