Щорічно 27 вересня, православні українці відзначають свято Здвиження, повна назва якого — Воздвиження Чесного і Животворного Хреста Господнього. Це "дванадесяте" свято — тобто, одне із дванадцяти найважливіших церковних свят року.
Народне трактуванняУ народі це свято називають коротко — Здвиженням. І трактування його значення також значно простіше: земля “движеться” ближче до зими. Настають холодні дні, а птахи відлітають до вирію. До речі, мало хто знає, але до вирію за легендами вирушають не лише птахи, але і змії. Тож йти до літа в цей період часу не можна не лише через небезпеку сполохати змій і отримати укус, але й щоб не заважати їм прямувати до магічної теплої країни.
Традиції ЗдвиженняУ всіх церквах в цей день відбуваються урочисті заходи, віряни відвідують службу. Щодо святкової трапези — у цей день потрібно згадати про Христа, його розп’яття і смерть, тож не складно здогадатись, що на Здвиження слід дотримуватись суворого посту.
Не можна їсти страви тваринного походження, навіть молочні продукти і рибу. А їжу слід готувати виключно на рослинній олії. В основному на столі у цей день була капуста з олією, різні коренеплоди.
Якраз у розпалі була заготівля засоленої чи квашеної капусти. Готували її у великих об’ємах, тож щоб не втомлюватись — збирались до роботи разом, співаючи і розважаючи одне одного.
Вважалось, що як дівчина збирається на такі спільні посиденьки — і промовить про себе спеціальні слова, то зустріне по дорозі хлопця, якого їй заготувала доля.
На Здвиження вважалось поганою прикметою планувати чи починати якісь серйозні і важливі справи, оскільки існувала прикмета, що на них чекає невдале завершення.
У ліс застерігали йти не лише через змій, але й через ведмедів — ті також майструють собі місце для зимової сплячки і можуть напасти на людину, якщо та їх потурбує.
Інше, більш магічне трактування: ніби у цей день оглядає свої володіння лісовик. І йому краще було не траплятись на очі, щоб він не розпорядився твоєю долею на свій лад.
Народні прикмети - Як птахи дружно відлетіли у вирій, то слід чекати суворої зими.
- Журавлі полетять на Микити (28 вересня), то Покрова (14 жовтня) буде морозна; коли не полетять, то зима настане пізніше.
- Павутиння стелиться повсюдно до тепла, а мало павутиння – до сухої осені.
- Осіння павутина віщує ясну та світлу погоду.
- Добре вродив щавель – це на теплу зиму.
- Гуси летять високо, значить осінь буде тривалою.
- Гуси свійські тримають дзьоби в пір’ї – перед заморозками.
- Сире літо, а тепла осінь – до довгої зими.
- На бабине літо погода погана — буде суха осінь.
- Дощ уранці, що бабині танці; дощ в обід – запрягай, додому їдь!
Джерело: kolomyia.today
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
27-09-2018, 09:22
0
9 552