Злиття компаній Сан ІнБев Україна і Ефес Україна може спричинити зміцнення "влади покупця" на ринку, посилення конкуренції і вихід нових учасників.
Про це йдеться в проведеному Антимонопольним комітетом України (АМКУ) дослідженні, передає агентство Інтерфакс-Україна.
Згідно з ним, на даний час на українському ринку присутні три великих конкуренти і значна кількість міні-пивоварень.
Очікується, що після концентрації рівень конкуренції підвищиться, оскільки компанія отримає в свій портфель ряд міжнародних нових брендів і буде активно виводити їх на ринок. Відповідно інші учасники ринку можуть постраждати у зв'язку зі скороченням обсягів виробництва. З огляду на надлишок виробничих потужностей трьох учасників при відсутності підвищення доходів громадян, основна конкурентна боротьба буде вестися за рахунок зниження цін, що в свою чергу змушує до економії на якості продукту, скорочення ресурсу довгострокового розвитку і продажу продукту у великих упаковках (2 і більше літра).
Відомство зазначає, що в даний час на ринку пива присутній "влада покупця", в тому числі великих рітейлерів, на підприємства виробників/імпортерів пива.
Зокрема, вказується, що торгові мережі мають більші конкурентними перевагами в порівнянні з малими і середніми підприємцями завдяки можливості закуповувати достатні партії товару та інших факторів.
Крім того, вважають в АМКУ, поступове спрощення оформлення господарських відносин і розширення кордонів з країнами ЄС призведе до подальшого зростання частки міні-пивоварень на ринку, число яких за минулий рік збільшилася на десяток.
Комітет також відзначає, що в 2018 році очікується повільне скорочення українського ринку пива - на 7-10%, що посприяє посиленню конкуренції.
У дослідженні вказується, що компанія Carlsberg, а також Оболонь і Оазис (Перша Приватна Броварня) залишаться сильними конкурентами учасників концентрації. Це обумовлено незначним присутністю групи Anadolu Efes в Україні.
АМКУ зазначає, що деякі учасники ринку побоюються, що концентрація може призвести до монополізації ринку, однак відомство вважає інакше. На його думку, навпаки, відзначається відкритість ринку для нових учасників, сильна конкуренція, виведення на ринок нових брендів. Ці фактори, згідно з дослідженням, можуть нівелювати будь-які негативні наслідки концентрація і не сприяють встановленню монополії або істотного обмеження конкуренції на українському ринку пива.
Нагадаємо, що в серпні найбільший світовий пивоварний концерн Anheuser-Busch InBev (AB InBev) зі штаб-квартирою в Бельгії та найбільша пивоварна компанія Туреччини Anadolu Efes (Efes) уклали угоду про наміри щодо об'єднання свого бізнесу на території Росії та України у рівних частках.
На початку лютого АМКУ дозволив Сан ІнБев придбати активи компанії Ефес Україна.
Передбачається, що угода може бути закрита до кінця першого півріччя 2018 року. Усі зміни набудуть чинності після закриття угоди, до цього моменту AB InBev і Anadolu Efes продовжуватимуть працювати як незалежні бізнеси.
Їй передувала угода зі злиття AB InBev і SABMiller, яка завершилася в жовтні 2016 року і в результаті якої AB InBev отримала 24% акцій Anadolu Efes.
За даними агентства Інтерфакс-Україна, Сан ІнБев Україна є однією і найбільших компаній пивоварного ринку України, займаючи 30% українського ринку. Їй належать Чернігівський, Харківський і Миколаївський заводи. Портфель пивних брендів складається з глобальних торгових марок: BUD, Corona Extra, Stella Artois; міжнародних: Corona, Staropramen, TALLER, Hoegaarden, Leffe, Löwenbräu, Franziskaner, Spaten, Beck's, а також локальних: Чернігівське, Рогань, Янтар, Жигулівське.
Компанії Efes в Україні належить пивоварний завод у Донецьку, який зараз на непідконтрольній Україні території. На сайті компанії зазначено, що вона втратила контроль над цими потужностями з 1 лютого 2017 року.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
16-02-2018, 14:45
0
1 960