Науковці зі США та Великої Британії вважають, що в найближчі кілька сотень років людство може занепасти через нестерпні умови для його проживання на Землі, йдеться в офіційному повідомленні для Національної академії наук США.
На думку фахівців, існує серйозна небезпека у зв’язку з прийдешніми кліматичними змінами, внаслідок чого станеться критичне підвищення температури на нашій планеті. Однією з основних причин вони називають надмірне споживання енергії, яке з роками лише збільшуватиметься.
Відомий британський вчений-фізик Стівен Гокінг вважає: якщо людство не зменшить викиди парникового газу, то Земля ризикує перетворитися на пекло й повторити долю Венери, де температура понад 400 градусів з плюсом.
За підрахунками науковців, за останні сто років концентрація вуглекислого газу в атмосфері збільшилася на 40 відсотків, що є найбільшим показником за тисячоліття. А в звіті міжнародної групи вчених зі зміни клімату йдеться про те, що останні 11 років були найтеплішими з початку вимірювання температури повітря. На їхню думку, якщо викиди парникових газів не контролюватимуться, то зміна клімату протягом найближчих сотень років буде відбуватися зі швидкістю, не відомою з початку розвитку цивілізації. Це може призвести до незворотної зміни клімату з екстремальними природними явищами: посухами, повенями, ураганами.
– Найближчі сто років у нас ставатиме все тепліше й тепліше, – прогнозує експерт-кліматолог, начальник відділу стратегічного планування Держагентства екоінвестицій Ірина ТРОФІМОВА. – Водночас головною тенденцією можна вважати мінливість погоди – різкі перепади температур вже стають нормою. Крім того, збільшиться кількість та інтенсивність природних катаклізмів.
– Кожні сто років температура повітря на Землі підвищується на один градус. За прогнозами, до кінця століття цей показник може збільшитися на 1,5-2 градуси, – говорить фахівець з астробіології Михайло РЯБОВ. – Однією з основних причин цього є людська діяльність, зокрема викиди від автомобілів та спалення нафти, газу, вугілля. Поєднання великої кількості вуглекислого газу і метану створює парниковий ефект, що призводить до постійного підвищення середньосвітової температури повітря. Щоби цей процес не був таким стрімким, до кінця століття людство має відмовитися від викопного палива і перейти на відновлювані джерела енергетики.
– Глобальне потепління вплинуло і на клімат Буковини. Хоча у нас більш теплішим став зимовий період, ніж літній, – запевнила начальник Чернівецького обласного центру з гідрометеорології Тетяна НЕГАДАЙЛОВА. – Це стосується передусім початку весни, який змістився на місяць раніше. За останнє десятиліття літня температура підвищилася в середньому на 0,5 градуса, а зимова – на 1,5 градуса.
– Ми провели аналіз клімату в Чернівцях за останні 135 років. І зробили висновок, що вплив глобального потепління почався з 1989 року і триває вже понад чверть століття, – розповів Андрій НІКОЛАЄВ, директор навчально-наукової геофізичної обсерваторії ЧНУ. – За цей період середня річна температура повітря у місті підвищилася на 0,94-1,26 градуса. Внаслідок потепління почали зміщуватися часові границі кліматичних сезонів, зокрема весняного і літнього. Якщо середня річна температура повітря зростатиме надалі на 0,04 градуса, то критична межа в два градуси на території нашої області буде перевищена орієнтовно у 2029-2030 роках.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
27-01-2018, 15:39
0
2 293