Зараз долар в обмінниках коштує уже понад 28,5 гривні, євро – 35. Що буде далі – оцінки експертів різняться: одні очікують курсу 30 гривень за долар, інші говорять про 27 у 2018 році. Та загалом кажуть, що панікувати не варто, йдеться про коливання.
Загалом економісти говорять про сезонний фактор коливань курсу, який спостерігається щороку і завершиться періодом стабільності та навіть зміцнення гривні.
Після хвилі девальвації в січні-лютому гривня трохи зміцниться до 27-28,5 гривні за долар, повідомив економічний експерт Віктор СКАРШЕВСЬКИЙ.
"Однак питання полягає в тому, до якого рівня може впасти гривня в цю хвилю девальвації. Ймовірно, що вона впаде до 29-29,5 за долар. Потім, як і минулого і позаминулого року, відбудеться невеликий "відкат". Але він буде вже не такий сильний, як в 2017 році. Навесні, ближче до літа, гривня зміцниться, можливо, до 27-28,5 гривні за долар", – розповів він.
Як пояснив економіст, нестабільність, яка спостерігається зараз на валютному ринку, зумовлена сезонними факторами.
"На коливання курсу вплинула сезонна урядова дурість, а саме те, що в грудні 2017 року видатки бюджету збільшилися втричі. Тобто на ринок прийшла величезна гривнева маса, тому девальваційні процеси посилилися. Це збіглося з низкою сезонних чинників: від експортерів надходить менше валютної виручки, а імпортери збільшують попит на валюту", – пояснив В.Скаршевський.
У січні стрибки курсу триватимуть, бо прийшов час виплачувати зовнішні борги.
– Мінфін зараз скуповує валюту, необхідну для виплати, що провокує девальвацію, – вважає економіст Олександр ОХРІМЕНКО. – Після цього буде певна ревальвація.
Фахівці кажуть, що українцям треба менше стежити за курсом валют.
– Вже два роки ми живемо в режимі гнучкого валютного курсу. Але чомусь досі навіть невеликі коливання гривні потрапляють до новин як щось надзвичайне, – каже заступник директора Центру економічної стратегії Марія РЕПКО. – Час зрозуміти, зміни курсу – це цілковита норма для країни, яка торгує з сусідами та залучає кошти від іноземних інвесторів. А от багаторічна стабільність з точністю до копійок – це не норма. До коливань курсу українцям треба звикати. Рухи курсу можна навіть передбачити самостійно, не очікуючи коментарів експертів. Останні два роки гривня коливалася за досить чітким сезонним графіком. Традиційно в грудні-січні гривня послаблюється, потім ближче до літа – дорожчає, і знову послаблюється восени. Амплітуда цих коливань досить широка. Але якщо поглянути на підсумки року, виявляється, девальвація не була такою значною: у 2017 році гривня втратила лише 3,1% своєї вартості у доларах, якщо порівнювати курси станом на 31 грудня 2017 і 31 грудня 2016 року.
Нагадаємо, що до історичного рекорду курсу "гривня-долар" ще далеко – у лютому 2015 року за долар давали 30 гривень.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
20-01-2018, 12:00
0
2 387