Сезон, активність бізнесу, підвищений попит та вибори, які будуть через два роки, – чинників тиску на гривню достатньо. Відтак в останні дні серпня курс гривні почав плавно слабнути. Більш стрімке падіння усі побачили у перші дні осені: спочатку євро, а слідом і долар рвонули догори. "Незначна девальвація гривні пов’язана із сезонними чинниками, коли йде збирання врожаю, здійснюються посіви. Відбувається активізація бізнесу, коли імпортери намагаються завезти продукцію до новорічних та різдвяних свят", – пояснив ситуацію в.о голови НБУ Яків СМОЛІЙ і запевнив, що регулятор буде зменшувати різкі коливання курсу гривні.
Василь ЮРЧИШИН, директор економічних програм Українського центру економічних і політичних досліджень імені О. Разумкова:
– Наш прогноз такий: до нового року курс становитиме 27 гривень за долар, а на наступний рік – 29-30 гривень. Зараз така динаміка пов’язана з тим, що економіка залишається слабкою. Окрім того, якщо поглянути на темпи економічного зростання, то і на цей рік уряд ледь натягує 2%. Наступного – хоче 3% росту економіки, але й з цим показником є сумніви. А якщо згадати, що в 2019 році у нас запланована низка виборів, а передвиборча кампанія фактично починається вже зараз (зокрема, при обговоренні бюджету на 2018 рік), то у найближчі 1,5-2 роки ми входимо у високі ризики популістських або лобістських економічних ухвалень, а це також чинник, який підштовхує гривню до слабкості.
Невтішні прогнози ослаблення гривні підтверджують й інші експерти. Андрій НОВАК, експерт-економіст, наполягає на тому, що влада гривню навмисне девальвує: "До України надходить валютний виторг від аграріїв, які вкотре побили всі рекорди. Грошей достатньо. Утім, восени є ризик продовження штучної девальвації урядом і Нацбанком. Щороку, за планом, вони на гривню-півтори збираються девальвувати гривню відносно долара. Долар знову поповзе вгору і зупиниться на позначці 27,2 гривень".
На думку фахівця, керівництву країни вигідне здешевлення гривні, щоб за рахунок інфляції, яка йде слідом за девальвацією, виконати обіцянки з підвищення соцстандартів і легко наповнювати центральний та місцеві бюджети.
З огляду на оприлюдненні попередні економічні показники у проекті бюджету на 2018 рік, у кошторис заклали слабший курс гривні відносно долара. У проекті бюджету йдеться про 30,1 грн\дол на кінець наступного року. Тобто за рік збираються аж на три з лишком гривні знецінити рідну валюту від сьогоднішніх 26,13 грн\долар.
21-09-2017, 11:42
0
1 652