Православні та греко-католики 21 вересня відзначають Різдво Пресвятої Богородиці. У народі його називають Другою Пречистою. Перша Пречиста була 28 серпня, Третя буде 4 грудня.
"Цього великого дня у Назареті в сім’ї праведних Якима і Анни з’явилася на світ донька Марія, якій судилося стати матір’ю Ісуса Христа, – розповів отець Володимир Плішка. – У церквах проводять святкові Богослужіння, сповнені радістю, як на Різдво Христове або світле Воскресіння. Цього дня треба просити Богородицю про здоров’я та щастя для своїх дітей. А подружжям, у яких немає дітей, треба молитися за їхнє народження".
- Друга Пречиста вважається жіночим святом. "Цього дня вшановували жінку, як продовжувачку роду, – каже етнограф Микола Шкрібляк. – Жінки справляли святковий обід і запрошували на нього бідних, щоб ті молилися Богородиці за їхніх дітей. Вважалося, що молитви матерів цього дня мають особливу силу. Різдво Пресвятої Богородиці відзначалося як свято справжньої радості. Цього дня не працювали, а після Богослужіння у храмі збиралися на веселі гостини. Готували багато страв із сиру, борщ із свининою, юшку з курки, голубці, вареники, рибу. Цього дня засилали сватів до дівчат. Жартували: "Прийшла Пречиста – принесла старостів нечиста".
– Колись на Другу Пречисту ми з дівчатами йшли до лісу за чарівним зіллям, – пригадує 87-річна Одарка Мельник. – Казали, що зірвані цього дня трави можуть привертати хлопця до дівчини. Рвали калину та барвінок. Вранці до схід сонця жінки вмивалися джерельною водою, бо тоді краса збережеться до старості. Дітей обливали на порозі холодною водою, щоби були здоровими. На толоці збиралися хлопці та дівчата, водили хороводи, влаштовували веселі ігри. Цього дня можна було привселюдно цілуватися з хлопцями і не боятися осуду.
За народним календарем Різдво Пресвятої Богородиці вважається початком справжньої осені. Дні стають коротшими і похмурішими, падають холодні дощі. "До цього дня господарі мали вже викопати картоплю і посіяти жито. Казали: "Прийде Пречиста – буде чисто". Малося на увазі, що на полі зберуть весь урожай, – пояснив М. Шкрібляк. – Для пасічників це був останній термін утеплення вуликів. Вівчарі починали вдруге стригти овець".
Яка погода на Другу Пречисту – такою буде осінь. Якщо сонячно і тепло, то й осінь буде ясною, без рясних дощів. Якщо небо вкрите хмарами – скоро прийдуть осінні холоди.
Прислів’я про Другу Пречисту*Прийшла Перша Пречиста – одягла природа намисто, прийшла Друга Пречиста – взяла комара нечиста, прийшла Третя Пречиста – стала діброва безлиста.
*Прийшла Пречиста – на дереві чисто, а прийде Покрова – на дереві голо.
*Пречиста – картопля чиста.
*Перша Пречиста жито засіває, а Друга – дощем поливає.Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
21-09-2017, 10:12
0
3 130