Сьогодні, 12 липня, православні та греко-католики вшановуватимуть святих апостолів Петра і Павла.
Як розповів отець Володимир ПЛІШКА, Петро і Павло були учнями Ісуса Христа. За те, що вони проповідували християнську віру, їх обох стратили.
Вшанування святих апостолів почалося одразу ж після їхньої смерті, а місце їхнього поховання стало священним. За вірну службу Господь віддав Петрові ключі від раю. І тепер він стоїть біля воріт і зважує людські гріхи.
До цього свята ще здавна готувалися: прибирали та білили хати, вішали чисті рушники. На церковну службу йшли з квітами й віночками, окрасою яких були червоні маки. Уже можна вживати м’ясні та молочні страви. Господині варили вареники із сиром, пекли мандрики – сирні бабки. Від цього часу переставала кувати зозуля. "Мандрикою вдавилась" , – пояснювали старі люди. Бо ж ця птаха, згідно з легендою, вкрала у святого Петра одну мандрику. За це Господь покарав її тим, що вона перестає кувати.
Петро вважається покровителем пастухів. В Україні високі з блакитними квітами стебла цикорію дикого називають "петровими батогами".
Після Петра розпочиналися жнива.
Старі люди казали, що святі апостоли Петро і Павло спостерігають за людьми, як вони працюють у жнива. А потім парують так, аби ті не померли від голоду: ледачій дівці дають роботящого хлопця, а працьовитій – лежня.
На Петра визначали майбутній урожай і погоду. Казали: "Якщо на Петра один дощ – врожай непоганий буде, два – добрий, а три – багатий". Або
"Якщо йде на Петра дощ, то буде гнити картопля" чи "Як на Петрів день спека, то на Різдво мороз буде".
Нагадаємо, 10 липня було тимчасового
обмежено водопостачання 55 багатоповерхівок.