Система стабілізації цін на ліки, яка діє в Україні, не працює через використання дистриб'юторами маркетингових договорів при реалізації лікарських засобів.
Про це йдеться у звіті за результатами проведеного Антимонопольним комітетом України (АМКУ) дослідження фармацевтичного ринку за період з 2014 року по перше півріччя 2016 року.
"Механізм отримання доходів за надання маркетингових та/або інших послуг застосовується учасниками ринку, в тому числі і при реалізації лікарських засобів, ціна на які підлягає державному регулюванню, що на практиці свідчить про нездатність діючої в Україні системи стабілізації цін на лікарські засоби забезпечувати досягнення поставлених цілей", - йдеться у звіті.
Як пояснюється, вітчизняні дистриб'ютори та аптечні мережі отримують дохід не тільки від реалізації лікарських засобів з торговою надбавкою, а й за рахунок надання виробникам або імпортерам маркетингових та інших послуг.
Маркетингові послуги при організації роздрібної торгівлі лікарськими засобами надає імпортерам і вітчизняним виробникам переважна більшість аптечних мереж в Україні. При цьому законодавством України не передбачено будь-яких нормативно-правових документів, які б регулювали способи просування лікарських засобів.
У зв'язку з цим АМКУ рекомендує встановити прозорі відносини в сфері просування і маркетингу лікарських засобів з урахуванням європейського досвіду.
"З урахуванням наявного на сьогодні стану конкуренції на ринку роздрібної торгівлі лікарськими засобами учасникам ринку доцільно запровадити механізми саморегуляції з встановленням загальних принципів професійної етики", - йдеться у звіті.
Нагадаємо, у вересні 2016 року за результатами розгляду АМКУ справи про порушення компанією "Алкон Фармасьютікалз ЛТД" (м. Фрібург, Швейцарія) та фармацевтичних дистриб'юторів ТОВ "БаДМ", ТОВ "Вента. ЛТД", ТОВ СП "Оптіма-Фарм, ЛТД" та ЗАТ "Альба Україна" законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних узгоджених дій ці компанії були оштрафовані на загальну суму 1 млн 650 тис. 509 грн.
Комітет дійшов висновку, що компанія "Алкон Фармасьютікалз ЛТД", уклавши дистриб'юторські договори з іншими фірмами, сприяла завищенню цін на лікарські засоби при реалізації через процедури державних закупівель. Станом на 25 жовтня швейцарська "Алкон Фармасьютікалз ЛТД" сплатила 937,5 тис. грн штрафу.
22-11-2016, 16:34
0
1 781