За оцінками Представництва Міжнародної організації з міграції, понад 160 тисяч українців постраждали від торгівлі людьми за роки незалежності України. Найпоширеніші форми експлуатації – трудова та сексуальна, а основний шлях введення в оману – фірми з посередництва у працевлаштуванні за кордоном, туристичні, шлюбні та модельні агенції, служби знайомств тощо.
Станом на кінець червня цього року в Україні нараховано близько 400 осіб, ідентифікованих як жертв тієї чи іншої експлуатації.
- Серед таких людей можуть бути жебраки, люди, яких використовують у проституції та інших формах експлуатації, – пояснює Ельвіра Мручковська, голова громадського об`єднання "Сучасник".
За словами Ельвіри Мручковської, складність у тому, що мало хто визнає себе жертвою експлуатації, особливо чоловіки. А їх 74% від загальної кількості експлуатованих, насамперед у сфері трудової експлуатації. Ті, кого контролюють, мають страх, уникають запитань і мають заготовлені відповіді на випадок затримання. Крім цього, особи, яких використовують в жебракуванні, дуже швидко мігрують.
- Не всі жебраки є особами, яких експлуатують. Розрізнити тих, хто дійсно не має, що їсти, і тих, яких експлуатують не так легко, тут потрібна психологічна робота. Наприклад, біля соборів ми бачимо людей, що постійно там знаходяться і нічого не бояться. А от осіб, яких контролюють, перевозять у різні частини міста на певні періоди, сезони. Їх треба обов`язково виявляти і надавати різну підтримку, в тому числі правову, - каже вона.
Хоча саме з правовою допомогою є проблеми, оскільки закон про безоплатну правову допомогу не поширюється на потерпілих від експлуатації. Наразі громадські активісти готують законопроект про усунення даної проблеми.
Приєднуйтесь до "МБ" у соцмережах: VK, Однокласники, Facebook