Служба безпеки України викрила схеми незаконного присвоєння шахраями-"переселенцями" бюджетних коштів, які призначалися для соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (ВПЛ).
Використання злочинних схем призводило до того, що кожен місяць втрати державного бюджету були мільярдними, повідомив глава СБУ Василь Грицак.
"За нашими оцінками від 500 тис. до 900 тис. переселенців – фіктивні. Якщо цю цифру помножити на мінімальну пенсію без цієї виплати 2,4 тис. грн на сім'ю, а просто мінімальну пенсію в 1074 грн, то виходить 966 млн грн. І ця цифра щомісяця йде з бюджету", - розповів він на брифінгу в Києві в четвер, 25 лютого.
СБУ провела перевірки в п'яти областях, де зареєстровано найбільшу кількість тимчасово переміщених осіб – у Донецькій, Луганській, Дніпропетровській, Запорізькій та Харківській.
В результаті виявлені різні схеми привласнення грошей на ім'я людей, які, по суті, переселенцями не були.
"Були виявлені численні факти пенсійних і соціальних виплат на підставі неправдивих відомостей про проживання переселенців", - розповів він. Наприклад, в Сєвєродонецьку за однією адресою були зареєстровані 7500 переселенців, в Ізюмі - 3293, в Дружківці – 1300.
Найпопулярнішою схемою шахрайства була схема "пенсійного туризму" – людина реєструвався в органах соцзахисту, отримував всі довідки, починала отримувати пенсію і поверталася на непідконтрольну українській владі територію.
Частина отриманих таким шляхом грошей йшла на фінансування бойовиків, зазначив Грицак.
Вже в цьому році СБУ зафіксувала понад 20 фактів переміщення коштів на окуповану територію, вилучено 3,9 млн грн, $ 878 тис., 10 тис. євро, 14 млн російських рублів, 230 платіжних карток.
Розпочато 24 кримінальних виробництва. zn З середини лютого соцвиплати переселенцям були фактично припинені.
Як пояснив у коментарі DT.UA міністр соцполітики Павло Розенко, таким чином СБУ почала активно боротися з шахраями, які побудували на незаконних виплатах цілі схеми.
"Це не є ініціативою Мінсоцполітики або місцевих органів влади. Це – робота СБУ. Ми самі не складаємо списків. Нам дають факт. Це може бути тисяча або дві тисячі осіб... СБУ дає нам офіційне представлення, на яке ми повинні реагувати. Ми не можемо не відреагувати і сказати, що ми розглядати не будемо. Є припис, є сумніви – і місцеві органи влади мають на це відреагувати. Чому так багато?", - сказав міністр.
"Мова йде не про скасування виплат. А про те, що виплата повинна бути припинена на час перевірки ситуації. Якщо людина є, він реальний переселенець і немає ніяких питань – виплата буде одразу відновлена", - резюмував міністр.
25-02-2016, 16:40
0
1 300