Минулого тижня гривня різко покотилася униз. Уже минулого вівторка один долар на "чорному" ринку коштував майже 29 гривень. І поповзли чутки, що навесні може бути долар по 50. Що ж сталося і чи треба боятися такого обвалу, як навесні торік, ідеться в сюжеті програми
ТСН.
Від початку січня національна валюта просіла на 10% – до 25 гривень за долар. Зараз на "чорному" ринку за одну купюру з портретом Вашингтона просять 28 з половиною гривень. Хоча ще в грудні офіційний курс Нацбанк тримав на відмітці 22 з половиною. На "чорному" ринку долар тоді коштував в районі 25 гривень.
"Зараз немає такої паніки, ажіотажу, як це було рік тому, коли гривня була як гаряча картопля, яку хотіли швидко скинути і поміняти на тверду валюту. Бо ті, хто набралися доларів по 35, по 40, а потім він впав до 21, дуже сильно обпеклися", – говорить фінансовий аналітик Роман Петров.
Виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко ділить причини знецінення національної валюти на два фактори: об'єктивні та суб'єктивні.
До першої категорії він відносить гальмування темпів світового економічного зростання, проблеми в Китаї та Латинській Америці.
"На жаль, Україна спеціалізується у своєму експорті на товарах з низьким рівнем доданої вартості. Мова йде про метали, хімію, зерно. Це та група товарів, яка найбільш схильна до можливих цінових коливань. Очевидно, що на три-п'ять років намітився тренд і очевидно, що ми постраждаємо, і уже страждаємо від того, що нам менше надходить доходів від експорту. Але це тільки одна об'єктивна причина", – зазначає Устенко.
Ще одна причина – банки, зокрема російські. На тлі падіння рубля і гривні вони намагаються отримати якомога більше твердої валюти в Україні. А оскільки російські банки у нас належать до найкрупніших, а кількість їх минулого тижня збільшилася ще на один, вплив їх на нашу фінансову систему не критичний, але вельми відчутний.
Третя причина – обіцяний 1,5-мільярдний транш МВФ, по якому ніяк не домовляться.
Експерт Ярослав Колесник не виключає, що затримка з грошима МВФ змусила владу запустити станок, тому гривня девальвувала.
"Перше, ми очікували транш від МВФ у кінці 2015 року. І ці кошти вже були закладені в бюджет. Транш не отримали. Скоріше за все, було певне заміщення коштів – державними замість МВФ", – припускає віце-президент Українського кредитно-банківського союзу Ярослав Колесник.
"Що стосується прогнозів, то, звичайно, спекулянтам вигідно піднімати курс. Але я би радив населенню не панікувати. Не думаю, що буде рухатися в цьому напрямку. У регулятора є всі важелі впливу повернути хоч не 21, але поступово ми можемо стабілізувати курс", – переконаний Колесник.
"Моя думка така, що в найближчі три місяці тренд може бути повністю змінений, якщо спрацює кілька факторів або група факторів. Наприклад, Україна отримає гроші від МВФ, Україна вирішить питання з боргом перед Росією, Україна зможе якимось чином втихомирити ситуацію на Сході країни, Україна зможе запустити в реальності маховик реальних структурних реформ. Або кожен окремий фактор, або один, можуть повернути курс у значення грудня, наприклад, 2015 року", – прогнозує виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.
Тим не менше, навіть якщо сьогодні-завтра долар трохи впаде в ціні, варто розуміти, що поки всі перераховані причини падіння нікуди не зникнуть – гривня приречена падати, а долар – рости.
Щодо прогнозів дуже обережна й голова Нацбанку Валерія Гонтарева. До причин падіння вона відносить сезонний фактор. Мовляв, у період відпусток українці витрачали багато заощаджень саме в доларах. Тому зараз починають знову запасатися валютою.
"Ще з 2014 року наша країна перейшла на гнучкий валютний курс. Тому ніколи не буде фіксованого курсу. Основна проблема – це надлишковий попит. Це паніка. Тому прошу всіх заспокоїтися, прошу всіх розуміти, чому ми працюємо тут у Давосі. В нас є ризики. Навіть той курс, що є в нас зараз в бюджеті закладений, але ризики ростуть", – сказала Гонтарева.
Тим часом, японський уряд, аби підтримати українську економіку, профінансував для Києва рік роботи надзвичайного кризового менеджера – колишнього співробітника Центробанку Японії Масару Танака. Пан Танака повинен стати радником міністра фінансів і прибуде вже найближчим часом. І це добрий сигнал.
Приєднуйтесь до "МБ" у соцмережах: VK, Однокласники, Facebook
25-01-2016, 09:19
0
2 459