З 28 листопада до шостого січня триватиме Різдвяний піст. Під час посту християни мають духовно підготуватися до Різдва.
Під час посту християни обмежують себе в їжі, а також намагаються уникати в своєму житті того, що віддаляє людину від Бога.
Місяць – без м’яса, а рибу – лише на свято
Протягом посту християни не повинні вживати в їжу м’ясне та молочне – м’ясо, молоко, яйця та вироби, що їх містять. Як розповів настоятель храму Преподобної Параскеви Сербської у Чернівцях Микола СЕМЕЛЮК, небажано також їсти страви з риби.
– Особливих послаблень в Різдвяному пості немає, – каже Микола Семелюк. – На період посту треба відмовитися від їжі тваринного походження. Рибу їсти можна лише одного дня – четвертого грудня, коли святкуватимемо Введення у храм Діви Марії. У древній церкві посту дотримувалися настільки суворо, що не вживали навіть олії. Зараз же така традиція збереглася лише в монастирях. Звичайні люди готують пісні страви на олії.
У піст також не потрібно вживати алкогольні напої, особливо міцні – горілку та коньяк. Лише у суботу та неділю, а також на свята, дозволяється випити трохи вина.
Як розповів священик, є ряд обставин, які дозволяють людині послаблювати свій піст. Це хвороба, важка фізична праця, похилий вік. Також від посту звільняються вагітні жінки, малі діти та ті, хто з вагомих причин не має можливості сам обирати, чим йому харчуватися – наприклад ті, хто перебуває у відрядженні.
– Дотримуючись посту, потрібно пам’ятати, що він відрізняється від звичайного обмеження в їжі духовною складовою, – каже М. Семелюк. – Той, хто постить, повинен більше уваги приділяти своєму духовному життю: молитися в храмі і вдома, читати Святе Письмо та християнську релігійну літературу, обмежити все те, що відволікає від спілкування з Богом.
Для здорової людини – омолодження організму
Якщо людина здорова, то піст піде їй тільки на користь.
– Крім духовності, піст передбачає і обмеження в їжі. Для людей, які не звикли до подібної стриманості, це великий стрес, – каже професор, завідувач кафедри внутрішньої медицини Буковинського державного медичного університету Олександр ФЕДІВ. – Але якщо людина здорова, то піст піде їй тільки на користь. Рослинна їжа багата клітковиною, тому вона сприяє нормалізації обміну речовин, очищує організм від токсинів, шлаків, виводить радіонукліди. Таким чином, відбувається омолодження організму. Але, головне – їжа повинна бути різноманітною і свіжоприготованою.
До речіЩо можна їсти під час Різдвяного посту?
– картопля, крупи та вироби з них;
– різного роду супи та каші;
– консервовані та квашені овочі;
– консервовані салати;
– замість майонезу – маргарин (без домішку молокопродуктів).
28-11-2015, 09:30
0
2 090