Область у своїх надрах має мільярди (!) тонн корисних копалин: від паливно-енергетичних до мінеральних вод: нафту, газ, гіпс, глину, камінь, пісок, щебінь, цегельно-черепичну сировину, буре вугілля і навіть золото. Про це свідчать дані відділу надрокористування Державного геологічного підприємства “Північгеологія”.
- Впродовж останніх років на Буковині зріс видобуток корисних копалин для виробництва будівельних матеріалів, а особливо піску, піщано-гравійних сумішей, глин для будівельної кераміки, вапняків і пісковиків для щебеню, будівельного гіпсу, - розповів „МБ” Микола ГУБКО, провідний геолог, завідувач відділом надрокористування Державного регіонального геологічного підприємства “Північгеологія”.
Половина українського піску і гравію - буковинські
- Нині розвідано і експлуатуються два родовища вуглеводнів, з яких Лопушнянське – нафтове, Чорногузське – газове, - розповідає Микола Губко (українська геологічна служба, в якій він працює, 6 квітня відзначає своє 90-річчя). - Виявлено п’ять нафтогазоносних площ, які підготовлені до глибокого буріння і вважаються перспективними на нафту і газ (Стайківська, Путильська, Красноїльська, Шереметівська, Волосянська (Вижницький-Путильський райони). Ці ресурси оцінюються в 22,9 мільйонів тонн нафти і 1,6 мільярдів метрів кубічних газу.
На території області також знаходиться 116 родовищ корисних копалин, що застосовуються у будівництві. Так, гіпс і ангідрит розвідані на п’ятьох родовищах із загальними запасами 60,8 млн тонн, однак експлуатуються три родовища, видобуток яких становить 220 тисяч тонн (32,7% від видобутку в Україні).
За словами М.Губка, на території області знаходяться майже половина (46,4%) від усіх покладів піщано-гравійної суміші в країні. Промисловістю освоєно лише п’ять родовищ. Перспективним є введення до експлуатації одного з найбільших в Україні Майдан-Іспаського родовища піщано-гравійної суміші, запаси якого становлять майже 50% від виявлених в області. Прогнозні ж запаси цього родовища оцінюються у 40 мільйонів тонн.
- Водночас, якби були необхідні узгодження і спеціальні дозволи на видобування піщано-гравійної суміші і піску на Онутському, Вашківському, Вижницькому, Брідоцькому родовищах, це суттєво би скоротило масштаби несанкціонованої вибірки гравію з русел рік, а відтак покращилася б екологічна ситуація і збереглися би гідрогеологічні показники ряду водозаборів міста Чернівців, - переконаний М.Губко.
Наша глина - найкраща
- Глиниста сировина, яка залягає на теренах області, за якістю одна з найкращих в Україні, - розповідає М.Губко. - Тому її можна застосовувати не лише для виробництва цегли, стінових блоків, а й черепиці, гончарних виробів, облицювальної плитки. Із загальної кількості родовищ (цегельно-черепична сировина виявлена на 85 родовищах із загальними запасами 69,3 мільйона метрів кубічних) 26 уже експлуатуються, вісім ліцензуються на видобування, а на шістьох ведуться пошукові роботи. Проте в області відчувається нестача якісної цегли та каменів керамічних високих марок 150-200, у тому числі й облицювальної цегли. Потужності діючих цегельних заводів на Буковині не перевищують 150-160 млн штук умовної цегли. Тому нині тривають геологічні роботи з відкриття Мало-Кучурівського родовища глин для цегельного заводу за сучасною технологією виробництва потужністю у 80 млн штук цегли на рік. Впродовж року плануємо завершити їх. Геологи продовжують пошуки ще на трьох ділянках із метою відкриття нових родовищ цегельно-черепичної сировини.
Довідка
Мінерально-сировинна база області на 4,1% складається з корисних копалин паливно-енергетичного напрямку (нафта, газ, конденсат), на 80,0% - із сировини для виробництва будівельних матеріалів, на 1,4% - з гірничо-хімічних корисних копалин, 14,5% – це питні і мінеральні води.
В області існує можливість для виявлення родовищ бокситів у мезозойських відкладах Карпат, бентонітових глин для фарфорової промисловості у Кельменецькому районі, а також вапняків для цукрової промисловості.
У південно-східній частині Придністровського басейну є ймовірність виявлення родовища самородної сірки, а в межах Передкарпатського прогину – калійної солі.
Є на Буковині прояви заліза та золота, але на сьогодні проводити геологорозвідувальні роботи і розробляти їх економічно не вигідно. (Ліна Нагірняк)
3-04-2008, 08:27
0
23 162