Медальйон "Києво-Печерський державний історико-культурний заповідник", орден Леніна, бронзовий відлитий почесний хрест на честь ювілею правління Франца Йосифа… Ці та інші предмети, що становлять історичну цінність, передано управлінням Служби безпеки України в області у фонди двох місцевих музеїв – художнього і краєзнавчого.
– Ми отримали орден Леніна 1936 року з п’ятикутною колодкою та з’єднуючим кільцем.
Його виготовлено з дорогоцінних металів: основа – золото, накладне профільне погруддя – срібло та емаль, – повідомила "МБ" завідувач науково-освітнього відділу Чернівецького краєзнавчого музею Дарія ТОМЮК. – Є військовий нагрудний знак другої половини ХІХ століття. Знак у вигляді двоголового орла зі скіпетром і державою у лапах, вгорі – корона. На крилах – шість гербів, на хвості – три. Знак прикріплений до ланцюжка на емалевій вставці. Знак має історичну цінність.
Раритетною є й китайська монета "КЕШ" 1908 року. Вона має два круглі отвори. Отримали ми й 50 бронзових динарів – іранську монету 1877 року.
У 100 доларів оцінюється золота монета "10 рублів" 1899 року. Ще отримали медальйон "Києво-Печерський державний історико-культурний заповідник" (1970). Рідкісним є бронзовий відлитий почесний хрест на честь ювілею правління Франца Йосифа І. Його зроблено у вигляді мальтійського хреста, обрамленого лавровим вінком.
– Художній музей отримав у свої фонди 10 ікон. Вони мають історичну цінність, – пояснила завідувач відділення образотворчого мистецтва Чернівецького художнього музею Олена ГУЖВА. – Цікавою є ікона "Вознесіння Хрестове" початку ХХ століття. Ікона складається з двох дощок, з’єднаних по горизонталі. У центрі – Ісус Христос у білому одязі на тлі променів. Обабіч Ісуса – зображення ангелів у складних ракурсах. Ікона потребує реставрації.
Серед святих картин – ікона "Святий Іосааф, єпископ Белгородський" кінця ХІХ століття. Зображений чоловік у священному вбранні, у правій руці – хрест, у лівій – посох. Ліворуч угорі зображений Ісус Христос з написом "ІЙС. ХРС." Ікона привезена з Росії, з московської друкарні "Жако". Серед отриманих ікон є й "Володимирська Богоматір". Унизу ікони є напис "ВЛАДИМИРИС".
На думку місцевих колекціонерів, середня ринкова вартість предметів – понад 10 тисяч доларів. Торги в їх середовищі за золоту монету "10 рублів" 1899 року починаються від півтори тисячі гривень, а ось за орден Леніна 1936 року – від півтори тисячі доларів
11-04-2008, 15:55
0
3 097