Скасування євромита – добрий подарунок для виробників. Але багатьом не дозволяють скористатися ним стрибок курсів валют, переділ ринку та бездіяльність чиновників.
Європа суттєво знизила ставки мита для українських товарів, які експортуються до країн ЄС. Тепер курятину, індичатину, рибу, яйця, молоко, олію та інші товари, які виготовляють також і на Буковині, виробникам дозволено завозити на територію ЄС без мита (раніше ставки мита сягали іноді 20 і 30 відсотків від вартості товару, що ввозився). Видається, це й справді щедрий подарунок євроспільноти нашим виробникам. Та, незважаючи на очевидну вигоду, не все так просто.
Павлина ЛЯГУ, заступник директора МП "Скіф", яке виготовляє меблі й експортує їх до Австрії, Швеції, Німеччини: "Головне питання в тому, щоб потрапити на європейський ринок. Скасування мита ще не гарантує того, що Україна посідає вагоме місце на європейському ринку, що насправді там нас чекають".
Неля МАЛЬКО, директор Асоціації виробників Буковини: "Зниження мита не означає, що кордони відкриють. Значною мірою це – декларативний жест ЄС. Але підприємства, які вже працюють, матимуть зиск, їхня продукція стане більш конкурентною".
Півроку малоОфіційно мито знизили з 22 квітня. Тож за два тижні буковинські виробники, які на цей момент уже мають укладені контракти з європейськими партнерами, мали би відчути переваги від подарунка європейців.
Підприємство "Буковина-продукт" працює на ринку 40 років. Постачає консерви із фруктів, овочів, соки, пюре, варення до Канади, США, Румунії, Молдови – експортує орієнтовно 20 відсотків від виробленого. Основна частина продукції все ж залишається в Україні. Тому скасування мита для цього підприємства мало би стати гарним стимулом для росту та перспектив. Водночас це поки що не додало оптимізму виробникам.
– Європа скасувала мито, але це не означає, що українські товари миттєво знайдуть свого покупця. Такі пільги працюють лише півроку. А за цей час нереально зайти на ринок, укласти контракти, – каже Віктор СОЛДАТОВ, голова правління ПрАТ "Буковинапродукт". – Зі скасуванням мита об’сяги нашої продукції на експорт не збільшилися. Через тотальне зростання цін – подорожчали банка, кришка, цукор, газ – зросла й собівартість продукції. Ми розіслали пропозиції європейським компаніям, але більшість вибачилася – співпрацювати відмовляється. Крім того, уже й у Молдові не хочуть брати товар із сьогоднішньою ціною. Був хороший, надійний партнер – Туркменистан. Але через останні події Росія не пропускає навіть транзитний товар, тому ми не ризикуємо.
За словами керівника компанії, найбільше вдарило по виробництву підвищення цін на цукор. Оскільки ця сировина – одна з найвагоміших складових фруктової консервації: на тонну варення іде 450-500 кг цукру, для яблучного пюре – 600. Цукор також використовують і в овочевих консервах та іншій продукції. Відтак березовий сік подорожчав на 10 відсотків, повидло – на 20-22. Причому в цій продукції використали цукор ще за ціною 8,1 гривні за кілограм. Сьогодні ж виробники закуповують безпосередньо на цукрозаводах сировину за 9,6 гривні за кілограм. Тож консервація ще подорожчає.
– Торік ми закуповували цукор за 4,5 гривні. Нині на ринку він коштує вже 10. Виробники закуповують за такими ж цінами, – зазначає Віктор Павлович. – Держава могла би для виробників забезпечити цукор хоча би по 8 гривень. Скажімо із частини запасів з агрофонду, які щороку оновлюють. Але цей дешевий резерв скуповують посередники, і нам дістається цукор за високими цінами. Ми зверталися в управління сільського господарства області із пропозиціями, але нічого не зрушилося.
Подарунком скористалися і буковинціПідприємство "Букофрут", яке кілька років експортує концентрований яблучний сік до Італії, Австрії, Німеччини, Польщі, чекало, доки скасують мито.
– Наша вигода полягає в тому, що зараз у Європі беруть нашу продукцію. Зиск у тому, що в нас є можливість її продати. Раніше в Європи був вибір: брати в нас чи в іншої країни. А сьогодні маємо перевагу – беруть у нас, бо не потрібно європейському споживачеві-імпортеру платити це мито, – пояснює Анатолій МІНТЯНСЬКИЙ, заступник директора з комерційних питань. – Інші країни мали безмитні умови й раніше. Наприклад, Молдова ще торік домовилася з Євросоюзом про те, що сільськогосподарська продукція іде без мита. Тому Європа донедавна купувала молдовську продукцію, а тепер зі скасуванням мита – в нас.
Та виявляється, що без мита зможе потрапити до Європи далеко не вся вітчизняна продукція. Європа обмежила не лише безмитний період – півроку, але й обсяги експорту, який потрапляє під пільгу. Скажімо, яблучного концентрату без мита можна ввезти до Європи лише 10 тисяч тонн. За словами буковинських підприємців, цей обсяг перетне кордон упродовж кількох днів.
– Такі українські підприємства, як наше, у перші дні скасування мита вивезли за кордон по дві-три тонни продукції, – каже А. Мінтянський. Тому припускаю, що цей ліміт – 10 тисяч – перетне кордон за тиждень. А решта продукції буде йти вже з митом, як і раніше. У ці дні вклалися й ми. Щойно мито скасували, ми за два дні вивезли до Європи 20 машин продукції – це 450 тонн яблучного концентрату.
Ліна НАГІРНЯК
Офіційно
Рішення Євросоюзу про скасування в односторонньому порядку митних тарифів для українського експорту 22 квітня набуло чинності. Відповідний законодавчий акт оприлюднений в офіційному журналі ЄС.
Ідеться про те, щоб в односторонньому порядку зменшити або скасувати мито ЄС на товари, вироблені в Україні. У свою чергу, Україна не повинна надавати додатковий доступ для експорту з ЄС.
Експерти підрахували, що в разі реалізації цього кроку українські експортери заощадять на зниженні тарифів майже 500 мільйонів євро, з яких майже 400 мільйонів припадає на аграрний сектор.
Усього список нараховує 19 найменувань.
8-05-2014, 17:24
0
3 826