Благодійні кошти спеціальним розпорядженням уряду нібито не оподатковуються. Та щоб придбати за благодійні кошти й доправити нашим бійцям реанімобіль, який рятуватиме їм життя, довелося платити всім на кожному кроці.
Придбати та спорядити реанімобіль для потреб армії волонтерам вдалося лише з третьої спроби. Перші два авто, зокрема і за сприяння Червоного Хреста, так і не вдалося закупити. Щоразу справа зривалася: то коштів не вистачило, то чиновники заважали.
Довелося платити за всеЛеся ХОМКО, лікар-волонтер опікувалася реанімобілем, який днями прибув до міста.
– Ми стільки кіл пройшли, що цього разу, на щастя, нам все вдалося, – розповідає пані Леся. – Від продавця у Німеччині, транспортування реанімобілю до Києва, а потім і до Чернівців ця справа перебувала під моїм контролем. На це знадобилося чимало сил і терпіння багатьох людей. І коштів. Саме авто коштує 9 тис. євро, але плюс транспортування, витрати на митниці, дорога – на все це витратили ще тисячу євро. Насправді такий автомобіль дуже дорогий. І з тим обладнанням, яким він начинений, новий аналог у Німеччині коштує 100 тисяч євро. І за його функціональністю. Тут є все необхідне, що може врятувати життя – дефібрилятор, апарат штучного дихання, відсмоктувач, кардіомонітор, операційний стіл, хірургічні інструменти тощо.
За словами лікаря, довелося вирішувати не так медичні питання, як організаційні. Офіційно держава нібито оголосила, що благодійна допомога не оподатковується, і навіть є відповідна постанова уряду. Але механізму дотримання цього закону не прописано. Так і з цим імпортним автомобілем виходить: всі на словах готові сприяти-допомагати, а щойно доходить до конкретних справ – закон не дозволяє.
Проблеми виникли відразу – ще під час оплати. Авто є, але згідно з нашими законами, валютою заборонено здійснювати розрахунки. Далі – на кордоні. Реанімобіль придбаний за благодійні кошти, податком не обкладається, але кордон без розмитнення він не перетне. Розмитнити допомогла київська фірма. Також потрібно на облік у ДАІ поставити, звісно, що не безкоштовно. Довелося шукати способи, людей, знайомства, щоб ці питання вирішити.
Охочих отримати авто чималоВолонтерка Люба КУКУРУЗЯК – чудовий знавець машин, на рівні із чоловіками радилася щодо моделі майбутнього реанімобіля.
– Ми консультувалися із житомирськими волонтерами, які вже мають досвід у цьому питанні, – розповідає чернівчанка, вправно керуючи мінібусом, коли ми їхали оглядати нову техніку. – Оцінивши всі "за" і "проти", зупинилися на "Спринтері". Ця машина надійна і прохідна. Тому, думаю, ми не прогадали, – взяли хорошу техніку.
Наразі реанімобіль "Мерседес-спринтер 312", 2005 року випуску, - у Чернівцях. Його взяла на свій баланс лікарня швидкої допомоги, що на вулиці Фастівській. Ця лікарня – одна із двох установ, які у Чернівцях мають право приймати благодійну допомогу.
Тепер волонтери вирішуватимуть, куди поїде авто і яка установа ним користуватиметься.
– Ми ще не вирішили, хто отримає реанімобіль. Охочих багато, – каже волонтер Василь ШКРОБАНЕЦЬ. – Запити є від лікарень, поліклінік, РДА, громадських організацій. Хочемо розпорядитися таким цінним авто з розумом. Хотілося би, щоб ця техніка послужила нашим хлопцям, рятувала їм життя. З іншого боку, щоб і не розбомбили її у перші дні на Сході, бо є великий ризик її втратити в активній зоні бойових дій. До нас також звернувся Геннадій Москаль, пропонує передати авто в управління охорони здоров’я Луганської області. Будемо розмовляти і з ним, і з колегами-волонтерами.
Зібрати кошти на цей реанімобіль допомагали і окремі люди, і цілі установи. Зокрема волонтери вдячні Олегові Дем’янишину, Михайлові Легіневичу, викладачам БДМУ, працівникам лікарні швидкої допомоги та іншим небайдужим буковинцям.
Ліна НАГІРНЯК
Для небайдужих буковинців:
Допоможи волонтерові допомогти нашим захисникам
Приватбанк ЕДРПОУ 39437632 МФО 356282
р\р 26006051501280 "Буковина - українському війську"
тел. 0505989568, 0500727410