RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

«Їли коржі з бур’янів та листя»


Четверта субота цього місяця – традиційно жалобна. Цього дня, який припадає на 22 листопада, згадуватимуть усіх невинно загиблих від голодоморів в Україні.

Буковину в 1930-х роках оминула ця трагедія, оскільки край у ті часи входив до складу Румунії. Проте вона спіткала її пізніше – у 1946-1947 роках. Сьогодні на Буковині є свідки тих страшних сторінок історії.

Чернівчанин Іван ФОСТІЙ, головний упорядник "Національної книги пам’яті жертв голодоморів 1932-1933, 1946-1947 років. Чернівецька область", пережив голод двічі – у 1932-1933 та в 1946-1947 роках.

Під час першого голоду йому було лише п’ять років. Тоді він з батьками та ще двома дітьми – братом та сестрою – жили на Чернігівщині в селі Фастівці.

"Якби ви мене запитали, що було вчора, я вже можу не пам’ятати. А ті часи – наче досі перед очима", – зауважує Іван Петрович.

– Пригадую, мама вскочила в хату і запитує батька, що робити, бо бригада вже в сусідів. А в нас на печі було кілограмів вісім жита. Виходити з оселі пізно. Батько сказав нам, дітям, взяти крило, яким підмітали хату, і замести зерно під стінку на печі. А потім ми щільно полягали на ньому один біля одного і накрилися покривалом, – пригадує Іван Фостій. – Зайшло осіб 15. Один з папкою, інший – із залізним ціпком. Такими проколювали землю, щоб знайти, де закопане зерно. Обшукали все. Тоді один підходить до нас і наказує підняти покривало. Ми підняли лиш до половини. Чоловік, знітившись, оглянув нас, сказав, що нічого немає, і вони пішли, – розповідає Іван Фостій.
Сім’я мала корову, яка рятувала не лиш їх, а й сусідів. Тварин тоді не забирали. Це й допомогло родині не померти з голоду.

"Якщо людина набрякала, то їй вже нічого не допомагало. Це ознака того, що скоро їй на той світ. Я бачив людей, з яких просто текла вода, – зі сльозами на очах згадує Іван Петрович. – Якось мій дядько прийшов до нас, взяв блюдце з патокою і випив усе до дна. Він уже не міг сидіти на лаві, такий був набряклий. Його дружина і донька на той час уже померли від голоду".

Млини були закриті, мірошникам під страхом смерті забороняли пускати туди людей чи молоти зерно. У кого знаходили жорна – розбивали.
"В робітників, або тих, хто був при якихось установах, були невеличкі пайки. А коли в селян забирали продукти – то їм лишалося лиш одне – їсти бур’яни, – додає чоловік. – Ми робили коржі з сушеної конюшини, бур’янів, липового листя. Як наробить нам мама з лушпиння проса коржів, то їх навіть неможливо було жувати. Потрібно було запивати водою, бо інакше не проковтнути. А потім і в туалет сходити неможливо – так мучилися. Але їли, бо ніхто не хотів помирати".

Іван Фостій на Буковині опинився в 1946-1947 роках – коли тут люди теж потерпали від голоду. Чоловік, будучи студентом культосвітнього технікуму, щодня бачив, як під стіною вздовж базару (нині ринок "Центральний", – авт.) сиділи набряклі діти.

"Студентам видавали картки, на які можна було отримати 500 грамів хліба. Та щоб мати хліб на завтра, доводилося половину з’їдати, а решту продавати, – пригадує Іван Фостій. – Однак як ти його продаси, коли всюди люд голодний? Дівчата-одно-кур­сниці якось хотіли хліб продати, то один чоловік прийшов, вихопив з рук і впав – уже не міг його пожувати. Це було жахливо", – розповідає чоловік.
Наталя ШЕВЧУК

Вшанування пам’яті
22 листопада на розі вулиць Руської та Шевченка відбудеться покладання вінків і квітів до пам’ятного знаку жертвам голодоморів та молебень представників різних конфесій.
Початок о 12:00.

Зі спогадів очевидців
Людмила Гриновецька,
місто Сміла на Черкащині:
– У місті голодуючі поїли всіх собак та котів. Їли навіть мертвих, а живих добивали на м’ясо. Одного разу я затрималась у школі, а вчилися ми в другу зміну. Коли вийшла, було вже темно. Раптом з воріт вибіг чоловік і почав за мною бігти. Я знала, що він хоче мене з’їсти, тому бігла щосили, відчуваючи позаду важке дихання. Чоловік був дуже знесилений, тому й не зміг мене наздогнати.
На нашій вулиці жила вдова з дітьми. Їх було п’ятеро. Всі були набряклі від голоду. Одного разу їхня мати помила підлогу в хаті, викупала дітей, одягла їх в чисте, а сама натопила грубу і закрила засув. Всі померли від чадного газу. Так мати вчинила, бо нічим було годувати, а дивитися на муки було нестерпно. (З "Книги пам’яті жертв голодоморів")

Факти про Голодомор 1932-1933 років
 У серпні 1932 року прийнято репресивний закон, названий народом "законом п’яти колосків" (діяв до 1947-го). Він передбачав розстріл або 10 років ув’язнення тим, хто без дозволу зібрав на колгоспному полі кілька колосків пшениці.
 За канібалізм під час Голодомору засудили понад 2500 людей.
 Приблизно 81% загиблих від голоду в Україні були українцями, 4,5% – росіянами, 1,4% – євреями та 1,1% – поляками. Серед жертв були також білоруси, болгари та угорці.
 Найбільше українців загинуло у сучасних Харківській, Київській, Полтавській, Сумській, Черкаській, Дніпропетровській, Житомирській, Вінницькій, Чернігівській, Одеській областях та в Молдові, яка тоді була у складі УРСР. 
25-11-2014, 11:22
Коментарів 0 Переглядів 2 461

• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.